| mosw a întrebat:

Cat m-ar costa sa imi pun un dinte, nu mai am nici radacina dintelui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| misu a răspuns:

Iti trebuie implant iar preturile variaza f. mult, in functie de oras, clinica, materialul care il vrei, etc.

| OnuOnulică a răspuns:

În jur de câteva milione.
Dinți sunt foarte scumpi.

| stlucian a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la un stomatolog, faci un control si stabilesti cu el pretul, materialele, etc.Mai conteaza la pret si aparatura din cabinet cu care lucreaza medicul etc.Deci mergi la un medic si stabilesti cul, fiecare are pretul lui.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S.

Implantul dentar este constituit din urmatoarele piese:
1. Implantul propriu-zis
2. Bontul protetic
3.Coroana dentara aplicata pe acest bont.

Implantul propiu zis este un surub de titan sau zirconiu care se insera printr-o procedura chirurgicala in osul maxilar sau mandibular, pe pozitia de unde a fost extras dintele care lipseste. In calculul pretului trebuie tinut cont de urmatoarele costuri:
Pretul implantului efectiv Costurile anexe interventiei chirurgicale (campuri sterile, lichid steril de racire, lubrifianti sterili etc) Amortizarea echipamentelor specifice (Unit dentar, fiziodispenser, piesa unghi cu reductie, freze, etc dintre care unele au indicatii specifice de exemplu nici o freza nu trebuie folosita la mai mult de un numar de implante stabilit de fabricant, deoarece tocirea acesteia determina incalzirea osului in timpul procedurii, cu consecinte negative asupra viitorului implant. Regia salii de operatie Manopera chirurgului si a personalului specializat. Nu se poate calcula pretul unui implant dentar fara a se tine cont de aceste costuri conectate, de aceea costul unui implant este inca destul de ridicat fiind cuprins intre 300 si 2000 Euro / implant in functie de marca implantului folosit si de calitatea celorlalte materiale incluse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

An jur de 500 lei.

| mosw explică:

Un pret estimativ, oricum vreau ceva calumea sa nu se observe ca e pus.