| cosmogirl a întrebat:

Cata vitamina C e prea multa si ce se intampla daca iei supradoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doza de vitamina C zilnica este intre 50-1000mg (in functie de greutate si starea individului).
Excedentul de vitamina C se elimina prin urinare.

| mentholinks a răspuns:

Habar nu am iar pe acest site nu sunt specialisti care sa-ti raspunda concret la intrebare.

| Lukasssz a răspuns:

Dureri de stomac. In timp poate fi afectat ficatul.

| StrongHeart a răspuns:

Am facut asta cand eram mic ca erau dulci si imi placeau, cred ca am luat vreo 17 sau mai multe.
Am luat multe de tot si m-a durut capu si am avut febra, deci eu zic sa iei doza recomandata ca nu si-au batut aia capu' degeaba sa scrie prospectul medicamentului.

| LostForForever a răspuns (pentru StrongHeart):

17 pastile vitamina c și încă Trăiești? Wtf

| StrongHeart a răspuns (pentru LostForForever):

Oho, si asta doar cand eram mai mic, nu vrei sa stii mai tarziu cat abuz de substante am facut, de toate felurile posibile si sunt bine mersi, nu am nici pe dracu. Organismul uman duce mult... Efectele se vad in ani de zile.
Filozofia mea a fost sa le incerc pe toate ca sa stiu ce imi face bine si ce imi face rau. As putea spune ca am fost propriul meu cobai, mereu mi-am testat limitele, nu zic ca e bine sa faci asa, dar eu am facut-o si n-am murit.
Dar acum sunt convins, dupa multe experimente ca orice exces dauneaza si nu as recomanda nimanui nici macar ciocolata in exces, pentru ca fiecare organism raspunde diferit, pentru unii o doza dintr-o anumita substanta poate sa nu il afecteze, iar pentru altul' poate sa fie fatala. Dar, da, cred ca e bine sa iti cunosti organismul si mult mai bine este sa asculti si sfaturile altora si sa inveti din greselile altora ca sa nu treci prin ele, de asta am si raspuns, poate cineva vede raspunsul si se gandeste ca e o idee rea sa faca o asemenea tampenie.

| LostForForever a răspuns (pentru StrongHeart):

Ai încercată și drogui sunt curios doar cum te-ai simțit? Care erau efectul?

| StrongHeart a răspuns (pentru LostForForever):

Am incercat e putin spus, dar dalaughing
Difera in functie de substanta pe care o consumi.
Unele sunt mai inofensive, altele sunt chiar periculoase. Nu prea se poate explica ce simti, depinde de o mie de factori, cum ar fi starea ta in momentul respectiv, varsta, anturajul, ce ganduri ai de obicei, locul unde consumi, una e sa iti iei lesin la scara blocului si alta e sa fumezi iarba cu mai multi tovarasi noaptea intr-o padure uitata si sa va rataciti in ceata si sa va intoarceti in acelasi loc de 3 ori in cateva ore si sa nu mai gasiti iesirea din padure si sa simti si panica si sa te bufneasca rasul in acelasi timp, adrenalina maxima, una e sa iei in fiecare zi pana la refuz si pana iti creste toleranta si nimic nu te mai face fericit si alta e sa iei o data la cateva luni. Adica sunt foarte multe variabile, poti sa ai o experienta de neuitat in sensul bun daca esti in companie buna si ai o stare buna sau poti sa ai chiar niste experiente groaznice care te lasa marcat pe viata, depinde in primul rand ce consumi, cat si cu cine.
Important e sa nu se invarta lumea in jurul chestiei aleia, ca ajungi sa bagi zi de zi pana iti creste toleranta si nimic nu te mai face fericit. E frumos la inceput, dar dupa un timp se pierde magia si ajungi dependent, orice ai prefera sa consumi, e valabila treaba asta.
Te simti bine la inceput, dupa un timp devine rutina si toata viata ta se axeaza in jurul obtinerii substantei fara de care crezi ca nu poti trai.
Efectele sunt multe si nu se descriu in cuvinte, poti sa iti iei filme ca traiesti intr-un univers paralel sau tot felul de aberatii sau ca realitatea e o iluzie, unii consumatori niciodata nu isi mai revin, isi iau niste filme si nu se mai trezesc din ele haha laughing
Cam orice iti sugereaza mintea in momentul respectiv devine mult mai intens decat in mod normal.

| LostForForever a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu știu ce sa spun mai lăsat fără cuvinte laughing)

ceva îmi spune ca ai bătut și 10 oamenii deodată laughing) fără sa fi atins laughing)

| LostForForever a răspuns (pentru StrongHeart):

Da chiar te-ai bătut cu 2 deodată? Ai avut scandale din astea pericualose? Ispray cuțite cărămida la cap laughing)

| StrongHeart a răspuns (pentru LostForForever):

Nu, asta ai inteles din ce am scris? Sau te-ai uitat la intrarea dragonului, filme din astea cu Bruce Lee prea mult?
Am evitat scandalul cat de des am putut.
E mai bine sa rezolvi prin discutii, ca daca se ajunge la scandal, nimeni nu iese castigat din asta. Ma rog, in afara de luptatorii de K1 sau UFC, dar hai sa nu o dam in SF-uri laughing

| LostForForever a răspuns (pentru StrongHeart):

Am înțeles foarte clar totul eram curios dacă te-ai bătut cu 10 deodată laughing)) ca Bruce Lee laughing)

| StrongHeart a răspuns (pentru LostForForever):

Mi-ar placea sa spun ca m-am batut cu 10 odata si sa ma bat cu pumnii in piept ca sunt vreun Mike Tyson talent nedescoperit laughing Dar trebuie sa fiu cinstit cu tine, nu am avut prea multe tentative de BruceLianisme de genul asta. Sa zicem ca am dat si am luat cativa pumni la viata mea, deci nu sunt nici strain cu bataia, dar nu la modul ala ca in filme laughing

| LostForForever a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu mam bătut cu 2 deodată -_- i-am făcut praf -_- i-am bătut in așa hal ca nu eram sigur dacă ei mau bătut sau eu pe ei laughing)) bafta ne mai auzim și mâine ma bag la somn bossule mâine la 5 sunt in picioare deja ai grija de tine ne mai auzi pe aicia eu am sa într-un mereu

| Legion7X a răspuns:

Cum sa iei supradoza. Vitamine mai sunt și in fructele care le mănânci + Miere

https://www.doctorulzilei.ro/vitamine-miere-de-albine/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci diaree, sa faci probleme la rinichi, gastrita, naiba stie. Iei maximul recomandat pe zi si e destul

| TheStrategist a răspuns:

Nu trebuie să iei mai mult de 1000mg pe zi

Răspuns utilizator avertizat
| LostForForever a răspuns:

O sati facă rău uite https://m.sfatulmedicului.ro/......a-ci_18006
https://www.reginamaria.ro/......ericuloasa

Nu mai lua după capul tău pastile îți distrugi sănătatea