| AvalohAlyn a întrebat:

Cate calorii arzi daca faci abdomene in fiecare zi? La 100, cate arzi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam 8-10 calorii pe minut

| minrest a răspuns:

Cam 30 de calorii la 100 de abdomene. Ca sa iti pun in context, un om antrenat arde, inotand craul in forta timp de o ora, 1000 de calorii. Cum 100 de abdomene sunt un efort neglijabil fata de o ora de craul in forta, neglijabile sunt si urmarile.

| seularts a răspuns:

Abdomenele ard putine calorii datorita faptului ca nu utilizezi o forta musculara intensa. Desigur, in zonele in care actioneaza v-ei observa o reducere in masa de grasimi, dar asta depinde in totalitate de organismul tau. Rezultatele pot aparea intre 2-4 saptamani daca faci 40 de abdomene pe zi. La 100 e posibil sa injumatatesti rata happy

| Cristea468 a răspuns:

Maxim 500 kcal așa cred.

| suntserios a răspuns (pentru Cristea468):

500kcal? Fii serios, tu compari 100abdomene cu 7-8km de alergare? Iti dai seama ca daca 100abdomene ar arde o ciocolata intreaga nu ar mai exista grasi

| Cristea468 a răspuns (pentru suntserios):

Am dat și eu cu presupusul. nu sunt profesor de sport

| suntserios a răspuns (pentru Cristea468):

Profesor de sport? Nu cred ca trebuie sa fii profesor de sport sa stii care e treaba cu caloriile, serios

| Cristea468 a răspuns (pentru suntserios):

Bine mă, tu ăla deșteptul.

| suntserios a răspuns (pentru Cristea468):

Doar o mica cunostinta din cultura generala

| IuliaAna23 a răspuns:

La fiecare abdomen arzi cam jumătate de calorie, deci vreo 50 in total. Eu îți recomand sa le faci doar daca nu ai grăsime pe burta si vrei sa faci pătrățele, altfel nu prea ajuta.

| XTek a răspuns:

Https://www.livestrong.com/......l-workout/

Depinde de greutate si de inaltimea fiecaruia.