| Vernusio a întrebat:

Cate calorii trebuie sa consumam maxim pe zi si mai ales cum aflu cate calorii are o mancare gatita de exemplu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vorbesti de parca toti am avea acelasi metabolism, de unde sa stiu eu cat consumi tu pe zi? greu de spus

| DovleacTurbat a răspuns (pentru RAY):

Or sa mai treaca vreo 15-20 de ani pana vor da si ei un click sa vada care-i treaba de fapt. Trist.

| RAY a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Pacat ca sunt tineri si nu isi valorifica curiozitatea de a cunoaste stiinta, pacat de orele de biologie ca nu au ramas cu nimic

| Mclaren12 a răspuns:

Https://www.unica.ro/......sta-174484
Depinde și dacă faci sport sau vrei să slăbești.
Ca să afli câte calorii are o mâncare, trebuie să iei fiecare ingredient în parte și să cântărești ce cantitate are, ca să aduci caloriile din fiecare.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Femei : 2000-2500 kalorii
Bărbați: 2500-3000 kalorii

Depinde si de organism fiecăruia, de pofta de mâncare. Ideal este sa mănânci cat poți, și fără dulciuri și pâine.

O mancare gătită nu ia mult deci nu ar trebui sa îți faci griji și să mănânci cat mai bun și cat poți până te saturi. Sa nu mănânci foarte mult. Adică, ar fi perfect sa mănânci dimineața câte puțin, la prânz, și seara.
Făra plusuri, adică fără dulciuri și alte minunății. Și desigur că nu mănânci doar mâncăruri gătite, ai nevoie de o supa, și minim 1l de apa pe zi. Ce să îți zic, poți mânca dulciuri dar nu multe. Poți mânca pâine (o felie).

Mâncarea gătită: există multe feluri de mâncare și toate nu iau mult stai liniștită. Adică nu are cum sa iau o masa gătită 2000 de kalorii nu?

Nu e o problema daca ai mai puține kalorii pe zi decât trebuie, nu mori, e chiar bine, depinde de fiecare. Dacă mănânci mai mult de limita, tot nu e nimic, depinde de om. Oricum, cat de mult poate lua o mâncare gătită?

Gata cu regulile, kaloriile,
Hai pe mâncat!

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Depinde de cat de sedentara esti, in general arzi cam intre 1800-2400 calorii pe zi.

Depunerea de grasime nu conteaza numai de numarul de calorii, de fapt e cam irelevanta, in functie de ce mananci corpul tau absoare numai o parte din mancare. De exemplu:daca mananci 160 calorii de migdale, corpul tau va absorbi numai 130 fiind bogate in fibre. Sau un alt exemplu ar fi proteinele care sunt de doua ori mai greu de digerat decat carbohidratii, insemnand ca o sa arzi mai multe calorii in a procesa proteinele.