| Kiki20098 a întrebat:

Cate dulciuri trebuie sa consumam pe zi?

15 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu trebuie.

| peperonies a răspuns:

Exista grasimi esentiale(daca nu manaci mori), exista aminoacizi esentiali(daca nu mananci mori), nu exista carbohidrati esentiali.

| anamariarot a răspuns (pentru peperonies):

Nu exista carbohidrati esentiali, adevarat, insa corpul are nevoie si de glucide. Glucoza e principala sursa de energie pentru organism, iar in cazul in care lipseste, apare cetoza, adica procesul in care corpul incepe sa transforme grasimile in energie. Ei bine, cetoza asta e o forma de acidoza, iar pe termen indelungat nu are efecte benefice asupra organismului. De ce sa ii induci corpului o stare de hiperacidoza cand poti manca echilibrat si sa ii furnizezi toti nutrientii de care are nevoie?

| peperonies a răspuns (pentru anamariarot):

Nu ai absolut nicio sansa sa faci acidoza doar din mancare. vorbim de nivele de 10x mai mari. corpul poate sa faca glucide cand are nevoie. nu poate sa faca aminoacizi sau grasimi esentiale. de aia se numesc esentiale.

| anamariarot a răspuns (pentru peperonies):

Adevarat, corpul poate face glucoza cand are nevoie, dar gluconeogeneza aia pe termen indelungat duce la complicatii.
Ce treaba au aminoacizii si acizii grasi esentiali cu ce am spus eu? Si hiperaciditatea gastrica e o acidoza pe care o experimenteaza multi dupa ce n-au mancat ce trebuie. Despre ce vorbim aici? Nu stiu de unde iei informatiile(nu lua personal ce iti spun), insa ia-le din cartile de specialitate. Pe internet sunt multi pseudo-nutritionisti care daca au mancat o frunza de salata si au mers o saptamana la sala au impresia ca le stiu pe toate. Cauta carti de biochimie daca vrei sa aprofundezi subiectul.

| peperonies a răspuns (pentru anamariarot):

La ce complicatii duce gluconeogeneza pe termen indelungat?

"Glucoza e principala sursa de energie pentru organism, iar in cazul in care lipseste, apare cetoza, adica procesul in care corpul incepe sa transforme grasimile in energie. Ei bine, cetoza asta e o forma de acidoza, iar pe termen indelungat nu are efecte benefice asupra organismului"

corpul nu trasnforma grasimile in energie, incepe sa foloseasca corpi cetonici pe post de energie. e o diferenta foarte mare intre chestiile astea 2. gluconeogeneza apare rar la oameni si se intampla in mare ca sa alimenteze creierul.

"iar pe termen indelungat nu are efecte benefice asupra organismului" - un link ceva, o dovada, un studiu? nu prea exista. ia da o carte de aia de biochimie unde scrie asta.

| anamariarot a răspuns (pentru peperonies):

Corpii aia cetonici se formeaza din metabolizarea grasimilor... Si gluconeogeneza apare rar? Serios? Dar acidul ala lactic din timpul eforturilor intense care ajunge in ficat unde se metabolizeaza, nu e gluconeogeneza?
https://www.reference.com/health/dangers-ketones-fdb85f9d8f90c945 poftim link. Doar unul din cateva zeci, poate sute.

| peperonies a răspuns (pentru anamariarot):

Este imposibil sa ajungi la nivele de cetoacidoza din mancare. i m p o s i b i l. sunt lucruri total diferite. cetoacidoza apare la diabetici dar asta e cu totul si cu totul alta poveste.

oamenii care literalmente mor de foame ajung pe la 5 mmol. cetoacidoza incepe de la 10.

cum se metabolizeaza acidul lactic este foarte irelevant intrebarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai putine sau deloc. Iti recomand, mai bine, biscuitii simplii (populari).

| florinflorescu a răspuns:

Buna, doza maxim recomandata este echivalentul a 3 lingurite(aia mica) rase de zahar. si inca se considera ca este mult.

| KenNine a răspuns:

Nu stiu dar eu nu am limite!

Răspuns utilizator avertizat
| Grozavu_Diana_1998 a răspuns:

Nu trebuie sa consumi multe dulciuri din cauza ca poti face diabet si carii la dinti!

| Calin23RoXanaaaaaaaaaaaaaroxy a răspuns:

Câte poți tu adică câte simnti adică nici exagerat dar nici deloc în caz daca esti la dieta nu prea poți deloc dar daca nu ești poți să mănânci câte dorești dar sa poți să mănânci si mâncare adică nu prea multe adică să mănânci printre mese dacă mă înțelegi sper ca ți-am fost de folos ☺☺☺☺☺

| Kiki20098 explică (pentru Calin23RoXanaaaaaaaaaaaaaroxy):

Nu am inteles nimic, mai invata-te sa exprimi, esti zero