| Mario1994 a întrebat:

Catelul meu e vaccinat, are 4 luni si tocmai azi cand m-am jucat cu el m-o tras de pielea degetului si o curs putin sange..trebuie sa imi fac griji? Mi-am pus mult alcool in rana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

O sa fii bine.

| Anonim9114562123 a răspuns:

În principiu câinii sunt periculoși dacă te musca când sunt luați de pe strada, pentru ca pot fi turbați. Dar dacă nu ai patit pe moment nimic (spume la gura, etc. ) nu s-a intamplat nimic, Seara faina!

| Mario1994 explică (pentru Anonim9114562123):

Am înțeles, dar asa m-am speriat cand catelul mi-a muscat putin degetul, a curs sange dar nu mult..rana s-a inchis, nu e umflat. Si am dat cu alcoolul, trebuie sa fac si altceva? Pot aparea complicatii?

| Anonim9114562123 a răspuns (pentru Mario1994):

Din păcate, da. Dar nu cred ca este cazul având în vedere ca acel caine este încă mic și vaccinat. Dacă nu a fost lăsat supravegheat niciodată pe afară e ok. De exemplu putea sa mai muște un alt om, purtător de diferite boli. De asemenea, se zice ca "Hârtia igienica a unui caine este limba", asta înseamnă ca oricât de curate ar părea animalele, ele tot sunt purtătoare de viruși și nu sunt igienice, precum omul. Ai reacționat foarte bine ca te-ai dat cu alcool, asta de obicei împiedică virușii sa intre în sânge. Mai contează și cât de mare e rana, dacă era superficiala nu este nicio problema. Succes!

| Anonim9114562123 a răspuns (pentru Anonim9114562123):

Scuze, dar am uitat sa Îți spun că există caini purtători de Tetanos, o boala fatala, dar teoretic ar trebui sa ai vaccin din copilărie, este prevăzut. În cazul în care nu ai vaccinul, du-te cât mă repede posibil la medic.

| Mario1994 explică (pentru Anonim9114562123):

Pana acum nu a muscat pe nimeni, afara nu il las deloc. Doar sa il duc la plimbare cu mine. happy Am pus alcool unde e rana, am ajuns la timp sa ma ocup de rana. E rana mica si sunt speriata inca. Trebuie sa fac vreun vaccin? Eu nu stiu nimic. laughing Ce complicatii pot aparea la un om cand e muscat de caine vaccinat?

| Anonim9114562123 a răspuns (pentru Mario1994):

Tetanosul, care este destul de grav, depinde dacă tu te-ai vacccinat.

| Mario1994 explică (pentru Anonim9114562123):

Sunt vaccinata din ianuarie-februarie 2017.

| Anonim9114562123 a răspuns (pentru Mario1994):

Vaccinul tine la adulți 5 ani, deci "ai scapat" ☺. Sa ai mare grija pentru ca cu așa ceva nu e de gluma, noapte buna, eu mă culc!