Întrebare recomandată | lollium a întrebat:

Cateva sfaturi pentru a scapa de depresie? am "contactat" aceasta boala acum un an si pe zi ce trece e parca mai rau happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sfaturi? Mergi la medic!
Sindrom depresiv prelungit!
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă ţine deja de un an, ai nevoie de ajutorul unui psiholog şi posibil şi unui psihiatru, pentru un tratament medicamentos.

| doctorandus a răspuns:

Depresia e o boala si se trateaza cu medicamente.

| michelia a răspuns:

Deja ti s-a raspuns, nu fac decit sa repet si eu cite ceva.
La tine deja e o problema cronica daca dureaza de mai bine de un an. Faptul ca o constientizezi arata ca inca te mai poti lupta, ca ai resurse. Ele insa nu-ti ajung incit sa te si " repari". Si nici plimbarile, filmele, prietenii, micile placeri de altadata.
Problema deja e de natura chimica si asa se si rezolva, cu medicatie. Ai nevoie NEAPARAT de medicamente care sa regleze acest dezechilibru, prescrise de medicul psihiatru.
Nu stiu de ce l-ai ocolit atita timp, probabil ca ai tot sperat ca va trece miine sau poimiine sau luni.
Nu trece de la sine.
Mergi la psihiatru cu incredere si vei avea rezultate cu siguranta. Curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te intelegi pe tine insuti. Pune-ti intrebari si raspunde-ti singur la ele: de esti in depresie?; cine e vinovat pentru asta?; ce poti face ca sa iti fie bine?, etc. Incearca sa faci anumite activitati care sa te distraga de la gandurile mai putin bune sau altfel spus, nu iti da voie sa fii pesimist. Cand imi era greu, imi rezervam 10-15 minute in care sa fiu trista, dar dupa acest interval lasam totul la o parte si incercam sa imi revin. In timp a functionat, trebuie doar sa te intelegi pe tine. Poti cauta ajutor la prieteni, dar nu te astepta sa te inteleaga in totalitate. Numai tu te poti intelege. Mai poti apela la un psiholog, dar in concluzie cred ca doar tu te poti ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Depresia este o boala pe care numai medicul o poate diagnostifica, depinde ce ti-a cauzat depresia.
In primul rand trebuie sa vrei sa traiesti.Sa iubesti viata, oamenii, animalele, nu are rost sa te consumi atat!
Dupa parerea mea, impotriva depresiei este foarte indicat sportul, muzica buna, filme de comedie, multa comunicare si nu in ultimul rand credinta in Dumnezeu! Incearca sa-L cunosti mai mult pe Dumnezeu, la El poti gasi implinire si fericire! Sunt sigura ca pana la urma vei gasi solutia cea mai potrivita de a iesi din aceasta stare ce te tine captiva.
Capul sus! Viata merge inainte!
Pa, pa!

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Off: Nu inteleg, de ce mama masii spuneti cu totii ca daca a trecut de un an deja nu mai e `normal`?!
Pai voi ce dracu credeti ca este depresia? Voi credeti ca durata perioadei, care esti in depresie, este ceva in genul: 1-2-3-4 luni maxim?!
Inteleg ca voi n-ati intrat niciodata intr-o asemenea stare si deci n-aveti de unde stii ce si cum dar va asigur eu ca depresia (si ma refer la sentimentul de depresiune) nu-i ca oricare al sentiment experimentat, nu.
De obicei depresia se manifesta pe o perioada mai lunga gen : de la 2 ani in sus!
Nu imi vorbiti mie de depresie cand voi habar n-aveti si ce-i aia tristetea.

On:Iti recomand sa te duci la un psiholog bun, in care sa ai incredere.Deci nu un psihiatru, ca ala mai mult iti va recomnada sa iei fel si fel de droguri (pastile), deci nu-i de recomandat decat in cazul in care vrei sa ajungi sa te simti ca o leguma.Parerea mea.

-Numai bine.

| lollium explică (pentru Jυsтℓσяγ):

La psihiatru n-o sa ma duc niciodata.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru lollium):

Sa nu schimbi ideea asta.Ti-am spus deja, crede-ma...chiar nu ar fi indicat.
Am vazut oameni cu probleme ce s-au dus la psihiatru (ma refer la mui multe sedinte nu doar una), pentru a-si mai remedia situatia, dar care, din nefericire, au venit mai nebuni decat au plecat.
Nu spun ca toti psihiatrii-s la fel, insa multi vor incerca sa te convinga ca tu suferi de o `problema.` ce nu poate fi vindecata decat in cazul in care incepi, usor usor, sa te droghezi cu pastilele recomandate de catre ei (ca dehh cum sa-si faca si stimabilii dansi reclama proprilor produse daca nu recomandandule pacientilor).

-Numai bine.

| givehelp a răspuns:

Cand ma apuce depresia ies usor cu bancuri, primblari in aer liber. chiar ma apuc de mine, fac sport, ma imbrac mai delicat. Imi fac makiajul in fiecare dimineata. Ma admir in oglinda si-mi zic: sunt cea mai frumoasa. imi zimbesc si depresia se infurie si ma lasawinking