| anonim_4396 a întrebat:

Ce absorbante sunt bune? Cele de zi normale care au miros frumos de parfum ar mai trebuie sa le port? Sau îmi cauzează? Am secretie urat mirositoare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Ar trebui să mergi la doctor, ai vreo infecție.
Ideal ar fi să renunți la absorbantele parfumate, mai ales dacă ești sensibilă. Eu folosesc bella, are niște parfum da nu mă deranjează

| anonim_4396 explică (pentru zurick):

Am fost

| Floridori a răspuns:

Nu am inteles si nu voi intelege niciodata absorbantele zilnice. Exista diverse studii care au demonstrat ca inlesnesc infectiile vaginale.
Absorbantele ar trebui folosite maxim in perioada sangerarii menstruale (personal nici in acele zile nu le recomand, mai ales pe cele din material sintetic si nici nu folosesc pentru ca sunt si incomode), dar femeile care au o predispozitie in a dezvolta infectii vaginale ar trebui sa caute alte variante precum absorbantele din bumbac, de exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Cum se numesc?

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce anume? Absorbantele din bumbac? Sincer, nu cunosc nume de marci deoarece nu folosesc absorbante de 16 ani, dar le gasesti in farmacii si in anumite hipermarketuri ori magazine dedicate produselor cosmetice si de ingrijire.Mi se pare ca Ausonia aveau astfel de abdorbante, dar sunt si marci mai putin cunoscute care le produc.
Vei vedea pe ambalaj scris: 100% bumbac.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Am înțeles, tu de ce nu folosești?

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand pentru ca mi se par foarte incomode si in al doilea rand, pentru a permite pielii sa respire si pentru a evita modificari ale pH-ului si a florei vaginale.
Dar, depinde de preferintele fiecareia.Numai ca daca esti mai predispusa la infectii si iritatii ar fi ideal sa gasesti variante cat mai prietenoase cu zona genitala, fiind o zona sensibila.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Nu știu ce alte variante să găsesc

| wildthing a răspuns:

Pana si eu ca barbat stiu ca atunci cand ai secretie urat mirositoare, ai o infectie. Oare ma insel?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru wildthing):

O fi vreo modă, dracu' știe. big grin

| wildthing a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Trebuie sa ne punem la punct cu noutatile! happy

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Nu te înșeli, am

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil acel aborbant si substantele care il fac sa miroasa asa ti-au cam dat ph-ul peste cap si ti-au cauzat o infectie.
Insa cauzele unei infectii pot fi multiple.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

De ce nu mergi la un control medical?