| anonim_4396 a întrebat:

Ce boli si medicamente pot anula efectul anticonceptionalelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tratamentele din depresie pot anula efectul anticonceptionalelor. Se evita ingerarea de benzodiazepine (anxiolitice si hipnotice) simultan cu anticonceptionalele.

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Antibioticele sigur.

| ellene a răspuns:

Foarte interesant, mai ales ultimul paragraf cu fumatoarele. Stiam ca fumatul dauneaza, dar nu si de aspectul asta. Sper ca postul tau sa fie vazut de persoanele potrivite.

| yuli10 a răspuns:

A fost si la "dr. G medic legist", emisiunea - documentar de pe discovery, un caz cu o fata despre care s-a stabilit la autopsie ca a murit pentru ca lua anticonceptionale si fuma.
a si voiam sa mai spun ca eu momentan fac un tratament cu isoniazida contra tbc, mi s-a recomandat ca metoda contraceptiva prezervativul pentru ca in combinatie cu pastilele contraceptive pot avea grave probleme pe langa faptul ca le anuleaza efectul.

| daniela_1443 a răspuns:

Tot ce este antibiotic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa stiti ca inainte de a alege metodele contraceptive hormonale trebuie sa faceti analize prin care sa vedeti ce secretie hormonala are propriul vostru organism si de asemenea sa investigati sanatatea organelor genitale, contraceptivele hormonale putand agrava destul de rau multe patologii care in lipsa pilulelor au o simptomatologie discreta.
-Exista antibiotice care anuleaza efectul anticonceptionalelor, o sa ramaneti insarcinate si n-o sa stiti, de ce (eu am folosit anticonceptionale). Amoxicilina, ampicilina, azitromicina, claritromicina, cefadroxil, cefalexin, doxiciclina, eritromicina, metronidazol, tetraciclina si altele dimineaza efectul anticonceptionalelor.
-Toate medicamentele care accelereaza metabolizarea hepatica a estrogenilor si progesteronului (hormonii sexuali feminini) scad si eficacitatea anticonceptionalelor, pentru ca efectul acestora dureaza mai putin, hormonii fiind metabolizati mai repede. Astfel medicamente precum barbituricele (fenobarbital), anticonvulsivante si antiepileptice (fenitoin, primidon, topiramat, carbamazepina, lamotriginul), antituberculinice (rifampicina, rifabutina), medicamente din boala Parkinson, tratamente indelungate cu unele antiinflamatorii sau chiar unele tratamente antimicotice (antifungice, impotriva unor infectii cu ciuperci) pot influenta efectul anticonceptionalelor. Specificati intotdeauna medicului ca luati pilulele contraceptive
-Sucul de grepfrut (si fructul) are capacitatea de a creste biodisponibilitatea acestui hormon, aparand efecte adverse in cadrul administrarii de contraceptive orale.
- Fumatoarelor, chiar daca fumeaza si sub 15 tigari pe zi, nu ar trebui sa le fie recomandate pilule contraceptive cu estrogeni, ci doar cu progesteron, pentru ca exista riscuri de tromboze venoase, de formare a unor cheaguri de sange care pot migra din vasul de provenienta pana ajung in vase mai mici unde nu mai incap si le blocheaza, ceea ce se cheama in termeni medicali accident vascular care poate culmina cu infract (cerebral, renal, pulmonar, miocardic etc.).
SPER SA CITITI MIE MI S-A PARUT INTERESANT, SPER CA SI VOUA, DACA DA M-AS BUCURA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au gratuitate la spital pentru contraceptive elevele si studentele, somerele, femeile din mediul rural si cele care declara pe proprie raspundere ca veniturile nu le permit sa si le cumpere. Informatii de planning familial se pot obtine si de la medicii de familie (mai simplu la tara).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aveti mare grija la orice simptom cand luati anticonceptionale. Eu am luat luna asta pentru prima data, prescrise de medic.Si dupa a 2-a pastila ma dureau f tare piciorele.Am fost la medic si mi a spus sa le opresc imediat si mi a recomandat sa nu mai iau niciodata pilule din cauza trombozei.Am vazut si eu pe discovery tanara aceea care a murit din cauza trombozei si da lua anticonceptionale.Eu am luat yasmine si nu mai luasem niciodata nici un fel de pilula!