| shakespearemondialu a întrebat:

Am inteles ca se poate sa iti gasesti increderea in sine daca apelezi la specialisti in nlp (programare neuro lingvistica). Stie cineva ceva in sensul asta? Chiar functioneaza, a incercat cineva? Stiti pe cineva de referinta pe tema asta in Romania?

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Poți citi singur diverse lucruri și să încerci să te ajuți singur. Citește cărți de nlp și vezi despre ce este vorba, cărți de spiritualitate etc., și lucrează mult cu tine.

| RoCkKiD a răspuns:

NLP e o scamatorie de facut bani de pe urma fraierilor.

O sa iti spuna ca esti destept, frumos si devreme acasa si cam acolo se opreste interventia. Teoria lor se bazeaza pe faptul ca dupa ce ti se zice asta o sa slabesti instant, o sa-ti apara o diploma in buzunar si ca o sa fii mai amuzant si carismatic. Evaluezi tu cat e de posibil.

Singura varianta reala de dezvoltare personala e sa mergi la un terapeut si nu o sa fie o treaba de 1 luna, poti lucra ani de zile la problemele cu care te confrunti.

| razvanivascu a răspuns:

E foarte util si pentru asta si in acelasi timp e mult mai mult decat atat. Ce conteaza cel mai mult e disponibilitatea ta de a schimba ce nu functioneaza pentru tine.

Daca mai e de interes intrebarea, pot sa iti recomand pe cineva, daca-mi spui in ce oras esti localizat.