| AnnaDelRey a întrebat:

Ce este acel lichid albicios-galbui cu miros intepator?
(curge pe lenjeria intima si ma deranejaza)
Trebuie sa imi vina Ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este o secretie normala si posibil sa iti vina ciclul dar nu neaparat acum, poate fi si peste un an

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Secreţia respectivă este secreţia vaginală NORMALĂ.
Nu ai de ce să te îngrijorezi.

De acum înainte, este posibil ca să-ţi vină PRIMA menstruaţie/menarha.

Totuşi, TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Te duci la medic, nu ar trebui să aibă miros și nici să fie gălbuie scurgerea. Vezi medicul fă un test de secreție costă 30 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că am văzut întrebarea asta în nu știu câte exemplare și sunt doar de vreo 10 zile pe site. Nu-mi explic, mamele nu vă pregătesc de viața de adolescență? Fără răutate o spun.
Se numește secreție vaginală, igienizează vaginul și e un semn că ai un organ genital sănătos. Apare în general cu 2 ani înainte de menarhă (prima menstruație).
În cazul în care se schimbă secreția sau devine prea întepătoare, atunci e cazul să mergi la medic pentru a depista vreo infecție. În rest, e totul ok, nu te îngrijora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este vorba de secretie vaginala!
Spuneai ca ai observat ca slipul tau se pateaza cu aceasta substanta vascoasa alb-galbuie.Aceasta secretie provine din vagin, fiind perfect normala.Ea previne uscarea vaginului, protejandu-te impotriva infectiilor.Majoritatea fetelor remarca aceasta secretie cu o vreme inaintea primei menstruatii.
Secretia e naturala si sanatoasa-si mama ta o are!
Cantitatea de secretie variaza pe parcursul ciclului menstrual, de la femeie la femeie.Majoritatea femeilor observa o secretie mai abundenta la jumatatea ciclului, cam in aceeasi perioada cu ovulatia(cand un ovul e eliberat de ovar), ceea ce se intampla de obicei cam cu 14 zile inaintea menstruatiei.Vei avea secretie o mare parte din viata ta adulta.Protejslipurile pot fii folosite zilnic pentru a te mentine proaspata, curata si a te simti confortabil!
Sper ca ti-am fost de folos!
Te pup!

| qMiruq a răspuns:

Nu e nevoie sa consulti un doctor pentru asa ceva, stai linistita este o scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Si apropo nu inseamna neaparat aparitia ciclului menstrual, aparitia lui depinde de la organism la organism, poate aparea mai repede [12-14 ani] sau mai tarziu [14-16 ani]. Iar daca te deranjeaza acel lichid, poti folosi absorbante micute pentru a diminua murdarirea lenjeriei. Bafta! happy

| TequilaAdam a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel, insa trebuie sa iti cumperi always everyday, sa le porti pana vei merge la doctor.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru TequilaAdam):

Sunt chestii care ar trebui sa le discuti cu parintii