| andreimen001 a întrebat:

Ce greutate trebuie sa ridic in spate ca sa nu mai cresc in inaltime? si cat timp pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Inaltimea nu o poti schimba, oricat de mult vrei tu, daca reusesti sa opresi cresterea in inaltime acum, cu siguranta mai tarziu tot o sa cresti in inaltime, toate oasele au niste cartilaje de crestere, care sunt setate sa creasca la o anumita inaltime, sunt singurele lucruri pe care nu le putem face sa creasca mai putin sau mai mult oricat de mult am vrea noi.

| Sburatorul a răspuns:

Du-te la sala si intreaba un instructor. Exista niste exercitii care iti pot stopa cresterea in inaltime, mi le-a zis si mie cineva dar le-am uitat.

| andreimen001 explică (pentru Sburatorul):

Nu stii daca te opreste de tot sau doar asa pe moment?

| Sburatorul a răspuns (pentru andreimen001):

Asta nu stiu sigur, sa fiu sincer. Imi zicea ca trebuie sa le repet de fiecare data cand ma duceam la sala. Dar nu am mai rezistat, ca erau numai ''umflati'' cu pliculetele la ei si se uitau la astia mai slabuti (ca mine) cu un aer superior.

| andreimen001 explică:

Pai ce inaltime ziceti voi ca este normala la 12 ani jumatate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mah copile tu ce ai in cap, laturi?

| Dana211 a răspuns:

laughing Nu stiu de unde ai scos asta dar e o aberatie uriasa. Poti purta in spate 24 de ore din 24 cate 100 de kg si tot vei creste. Nu poti sa opresti acest proces printr-o astfel de metoda sau prin oricare alta de genul acesteia

| gdtgeege a răspuns:

Pai ar trebui sa ai cel putin 1. 45 la 12 ani! Eu am 11 si am 1. 46. Tu cat ai?

| andreimen001 explică (pentru gdtgeege):

La mine problema e ca nu sunt prea mic! am 12 ani si am 1, 73 cu tot cu freza iar fara freza am 1, 70

| gdtgeege a răspuns:

Pai fiecare are o perioada diferita de crestere. Ai crescut mai repede cai ceilalti, dar te vei opri pe parcurs. Cam pe la 14 ani, iar ceilalti cresc pana la 18.

| andreimen001 explică (pentru gdtgeege):

Asta m-am gandist si eu pentru ca sunt dezvoltat din mai multe privinte si cred ca o sa ma opresc mai repede