| Bmade a întrebat:

Ce inseamna ck7 pozitiv in celulele tumorale si ki67~3%?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Citokeratina 7 (CK7) este o proteina care arata ca celula este epiteliala si are origine intr-o anumita arie a foitei ectodermice. Nu inseamna absolut nimic scos in afara contextului (trebuie sa existe acolo o descriere microscopica a leziunii, alti markeri si o concluzie).
Ki67 este indicele de proliferare nucleara, arata ce proportie de celule examinate se gaseste in mitoza la momentul respectiv. Valoarea de 3% este destul de mica, poate caracteriza o tumora benigna, o structura normala sau o tumora cu malignitate joasa sau intermediara. De asemenea, nu are nici o semnificatie daca il scoti din context

1 răspuns:
| Krax256 a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa vezi un doctor ca sa-ti spuna ce inseamna.