| Mioara_9476 a întrebat:

Ce medicamente reduc starea de greata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Metoclopramid, lecitina ulei(capsule)-3 pe zi, eu personal am mai folosit pentru copiii mei niste leucoplasti mici rotunzi care se aplica dupa ureche (TRANSCOP).

6 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Metoclopramid

| maria a răspuns:

Daca esti insarcinata, nu lua nici un medicament, daca nu esti, incearca sa bei niste zeama de lamaie pusa intr-un pahar cu apa sau sa bei un ceai de tei sau sunatoare, fara zahar, sa stai linistita, intinsa in pat si daca starea de rau nu trece, sa mergi la medicul de familie, eventual sa-l suni si sa vina acasa sa te vada.Sunt si unele medicamente dar care iti pot face mai mult rau decat bine, mai ales daca nu stii de ce iti e greata, sau poate Doamne fereste, ai mancat ceva ce nu ti-a priit sau ai facut vreo toxiinfectie alimentara, de la vreun produs mancat in oras sau ai o sensibilitate la stomac.Sa ai grija de tine.Sanatate multa si fruntea sushappy

| dulcineea a răspuns:

Emetiral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motilium 10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iei un strop pe 5 minute de lamaie, si o sa iti treaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emetin (natural), Motilium 10, Metoclopramid, zeama de lamaie, in cazul in care esti insarcinata nu iti recomand medicamente de greata pentru ca afecteaza dezvoltarea embrionara, mai bine zeama de varza, lamaie... etc remedii naturale. p. s nu stiu daca emetinul are vreun efect in sarcina... ai putea sa cumperi pentru ca este ieftin si sa citesti prospectul sau sa te adresezi unui medic