| Radu_8119 a întrebat:

Ce parere aveti de consumarea a 3 albusuri de ou crude in urma unui antrenament la sala de forta seara? Poate fii aceasta o idee buna sau acele sau nu? Sau ar fi mai bine sa le inlocuiesc cu 3 albusuri fierte? Totusi, daca sunt fierte isi pierd din calitati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Daca nu sunt fierte poti sa iei salmonella, deci este o idee foarte proasta sa le consumi crude.
Ouale fierte nu isi pierd atat de mult calitatea nutritiva, poate doar 10%.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ouale crude inseamna pericol mare de salmonela

| Lola05 a răspuns:

Pentru o bună digerare a substanțelor componente, gălbenușul se consumă crud iar albușul fiert.