| Culturism69 a întrebat:

Am un prieten care face de 3 ani Sala. Si mi-a recomandat urmatorul shake :
- 2 oua crude.
- 2-3 banane.
- 400 ml lapte.
Toate astea amestecate in blender iar shake-ul consumat dupa antrenament.
Eu stiu ca nu e prea bine sa consumam ouale crude, ci fierte.
Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Nu sunt adeptul shakeurilor de casa; am incercat odata timp de vreo luna unul cu whey, unt de arahide, lapte, banane, fulgi de ovaz si n-am vazut sau simtit ceva si nici nu era cel mai gustos shake. Zic sa mergi tot pe cele din comert.

| AlexSalutir a răspuns:

E bine ma prunc,un prieten de al meu facea asa dar pe langa lapte si banane si oua punea si miere o lingura,daca nu avea miere punea glucoza care e aproape asemanatoare ca si mierea care ajuta la intarirea si forta muschilor,nu e nici o problema cu ouale crude stai linistit! asa e recoamandat sa fie ouale in shake, daca tie nu ati convine poti sa le si fierbi si sa le bagi sa le faci cu mixeru s-au ma rog, dar nu stiu ce gust va avea, ati spun stai calm ca e indicat ca ouale sa fie crude, bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexSalutir):

Serios? e recomandat sa fie ouale crude in shake?

ce IDIOT recomanda asa ceva?

Ouale crude au o enzima (avidina) care IMPIEDICA absorbtia proteinelor.

Mai documenteaza-te si tu inainte sa spui prostii.

p.s. : laptele din shake incetineste absorbtia... dupa ce ca o impiedici, o si incetinesti...

| Culturism69 explică (pentru Cosmin86):

Pai exact la acelasi lucru ma gandeam si eu, de aia am si zis sa intreb aici ca mi se parea ciudat.
Din cate stiam dupa antrenament, proteine cu absortie rapida.
Laptele - mai indicat seara ( absortie lenta )
Si nici cu ouale nu eram prea impacat straight face, sa nu dau in vreo` hepatita.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Culturism69):

Pai daca era evident o tampenie, de ce mai intrebi? laughing

ce "specialist" in fitness/bodybuilding/nutritie ti-a recomandat un asemenea shake?

| Culturism69 explică (pentru Cosmin86):

Niciun specialist laughing
Un amic ` care face de 3 ani sala. ( acuma nu am de unde sa stiu, daca la el a functionat sau nu, ce-i drept dupa 3 ani arata foarte bine. )