| adryyy a întrebat:

Ce parere aveti despre operatiile estetice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Unele sunt necesare (anomalii genetice), unele iti cresc respectul fata de sine (rinoplastiile, corectare defecte deranjante, dinti crescuti anapoda) iar altele sunt un moft (buze marite, sani uriasi, unele liposuptii, liftinguri faciale).

mira
| mira a răspuns:

In cazul unor diformitati, ale unor abateri grave ale naturii de ceea ce este considerat normal este bine sa se apeleze si la operatii estetice, de asemenea in cazul unor imbatraniri precoce.

| Bacemi a răspuns:

Mi se par nepotrivite operatiile de marire de sani sau buze. Si orice alte chestii care sunt in plus. Sunt de acord cu operatiile estetice facute de oameni care se simt foarte aiurea in pielea lor ( Vezi diverse cazuri la emisiunea Pe muchie de cutit ). Pentru unii oameni o astfel de operatie inseamna renasterea, inseamna o noua sansa. Sunt destule persoane care au avut de suferit si din diverse motive fizicul a avut de suferit. Acei oameni sufera la capitolul incredere foarte mult. Acei oameni chiar au nevoie de asa ceva. Pentru ei nu este nicidecum un lux.

| Vizitiul a răspuns:

Frumosul nu consta in estetica, ci in naturalete. Terminat.

| Razvan a răspuns:

Personal nu mi-as face asa ceva.Nu zic ca n-as avea nevoie dar prefer sa ma obisnuiesc incet-incet cu mine si imi accept corpul
Si ca sa iti faci o asemenea operatie doar pentru a avea cea mai mare cupa la sutien din Romania sau sa iti maresti penisul si dupa aia sa te plangi prin emisiuni ca nu mai ai o viata sexuala satisfacatoare mi se par aberatii.Cine te va iubi, te va placea cu defecte cu totwinking

| Petronela a răspuns:

Consider ca aceste operatii pot distruge orice persoana

| Sოﺁℓε a răspuns:

Hey! de prost gust happy nu doar ca te face mai altfel decat te-a dat dumnezeu ci si sunt f scumpe si nesanatoase mai ales silicoanele.marirea buzelor etc.nu as face chestia aceasta niciodata

cum ne-a dat dumnezeu, asa sa ramanem.

| Deea a răspuns:

Mie mi se par in regula. Daca unei femei nu ii place corpul ei de ce sa nu il modeleze. Mai ales daca sa spunem ca e un caz de obezitate, sanatatea ei e in joc si daca se poate sa se opereze mie mi se pare ok.

| Bubu a răspuns:

Numai persoanele proaste cred ca fac astastraight face Sincer... mai frumos e sa ramai asa cum te-a lasat Dumnezeu.happytongue...nu sa te schimbi, pentru ca cine te place te place asa cum esti.si eu cred ca frumusetea interioara e mai frumoasa decat frumusetea decat cea exterioarawinkingwinkingwinking

| Cretzule a răspuns:

O parere destul de buna.

| Mary Marry a răspuns:

Pai depinde
Nu sunt de acord cu silicoanele, botoxul.
Si nu sunt de acord la cele care sunt facute in-afara fetei.Adica la picioare, sani, fund, pectoralii, etc.
Dar la cele la fata pot sa spun ca sunt destul de deacord.Adica daca omului nu ii place de exemplu barbia lui si are banii sa si-o faca si de asemenea si curaj sa se puna pe masa de operatie pai atunci nu vad nimic anormal. happy Chiar si eu m-am gandit sa imi fac nasul pe la vreo 23 de ani ca mi se pare ca il am cam mare. big grin
Chiar daca imi este frica de mor de spitale, injectii si operatii.
Dar sunt de acord cu cele la fata. A da si asta exclude botoxul in buze, frunte, obraji s. a. Sunt de acord doar de cele facute cu bisturiul esteticianului.
PA!

| Blue_2910 a răspuns:

Daca ai visat intr-o noapte urat si dimineata cand te-ai trezit ti-a venit idea ca ai nasul mare si ca vrei sa ti-l micsorezi desi nu "scoti" ochii celorlalti cu el mi se pare un moft. Dar sunt cazuri in care unele persoane au defecte ce ies destul de mult in evidenta si care s-ar simti mult mai sigure pe ele si ar fi mult mai apreciate daca ar arata atfel. Trebuie sa tinem cont ca traim intr-o lume in care este destul de mult promovat frumosul (din pacate doar cel care se vede cu ochiul) si majoritatea ajungem sa vrem sa fim inconjurati de el.

| Lαααα a răspuns:

Sunt o pierdere de bani...happysi mai ales ca sunt si nesanatoase. pentru corphappyhappy

| euAnk a răspuns:

Nu sunt adepta, dar daca intr-adevar as avea o problema mai grava, as sustine-o, nu doar asa pentru mofturihappy

| deeya_8335 a răspuns:

Unele sunt necesare atunci cand ai suferit un accident sau ai defecte din nastere.Majoritatea oamenilor care isi fac asemenea operatii devin dependenti, iar cu timpul se desfigureaza. Vor din ce in ce mai mult desi nu mai au nevoie ( exemplubig grinonatella Versace, care s-a transformat intr-un monstru fara sa vrea ). Cu totii avem cate ceva care nu ne place la corpul nostru.si mie mi-ar surade ideea unei operatii estetice, dar mi-e frica de rezultat sau ca as putea deveni dependenta. Mai bine raman asa...ca sa nu stau mai tarziu sa-mi adun nasul de pe josbig grin