| liliana83 a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele non comunicative? ce sfaturi le dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ---droid-kid--- a răspuns:

Nici eu nu sunt vorbareata! dar asta nu ma descurajeaza cu nimic.decat sa vb mult si prost mai bine putin si binehappy

6 răspunsuri:
| dy a răspuns:

De obicei persoanele non comunicative sunt firi introverte, lucru care este in dezavantajul lor si, de multe ori avantajul extrovertilor. Din cauza asta, exista un proverb care spune: "copilul care nu plange, nu primeste de mancare! " Deci cred ca e bine sa incerci sa comunici, dar important este sa-ti alegi intotdeauna momentul potrivit, omul potrivit, locul potrivit si cuvintele potrivite! Daca nu, ...mai bine sa taci! Alege ce crezi ca ti se potriveste in diferite momente ale vietii! Eu asta incerc sa fac, dar nu reusesc intotdeauna, sunt momente in care reactionez din instinct!

| monyk a răspuns:

Buna, aceste persoane vor avea mereu de suferit si e pacat pentru ca vor fi mereu dati la o parte. sfatul meu e sa fie comunicativi, sa isi traiasca viata la maxim si sa lase isi faca cat mai multi prieteni.

| LuS[z] a răspuns:

Nu le-as da nici un sfat pentru ca uneori am impresia ca inteleg lumea asta de 5 ori mai bine decat persoanele comunicative.paracter-ar intelege dintr-o privire si tocmai asta apreciez la aceste persoane.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu le dau sfaturi pentru ca nu sunt calificata pentru asa ceva. Apoi, de unde sa stiu experientele persoanei respective pentru a sti care e calea ce i se potriveste? Nu e dreptul meu sa judec si nu dau sfaturi decat intrebata.
Pe TPU e alta chestiune.
Ca exemplu, eu nu sunt o persoana comunicativa. In termeni de specialitate as fi un subiect pasiv-agresiv.IN cazul meu cica in prima faza, se recomanda empatizarea si apoi tehnica antiagresivitate pasiva. Insa avand in vedere ca eu am studiat chestiunile astea, cum ma dezarmezi pe mine.
O carte buna in domeniu- dupa parerea mea, evident: Irina Holdevici- Ameliorarea performantelor individuale prin tehnici de psihoterapie.

Terapia cu un specialist e cea mai recomandata!

| sorin a răspuns:

Sa comunice mai mult, poate e persoana care tace, tace dar le coace.winking

| Georgiana2905 a răspuns:

Ce inseamna a fi o persoana non-comunicativa?
In primul rand o retragere de restul lumii. Acum depinde de felul fiecaruia de a fi si de a se simti in propria piele. Sa nu uitam si de prietenii pe care fiecare ii avem deoarece acest cercul din care facem parte ne ajuta si nu sa ne definim pe noi insisi. Daca tu esti o persoana timida, non-comunicativa, aflata intr-un cerc de prieteni deschisi, mereu inventivi si pusi pe sotii atunci te vei simti oarecum inlaturata si stii de ce? Pentru ca iti este teama de initiativa!
Sincer cred ca te poti modela dupa persoanale care fac parte din viata ta zi cu zi. Asa ca alege-ti bine prietenii si schimba-te. Fa-o pentru tine!