| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de persoanele care exista doar online? am observat ca persoanele din generatile trecute sunt mai comunicative real si petrec mai mult timp cu familia real in timp ce generatile din prezent multe persoane se ascund pe internet si doar pe net exista, este oare acesta viitorul omenirii virtualitatea? va rog sa-mi raspundeti considertati internetul ca fint o parte importanta din viata voastra?

Răspuns Câştigător
| costin46 a răspuns:

Cei care sunt prea mult online sunt aia care sunt timizi ca naiba si foarte rusinosi ca sa vorbeasca cu cineva fata in fata asa ca prefera scrisul. Nu prea ii suport

27 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Nu băi.

| sabin89 a răspuns:

Cum sa-ti explic? Sa luam de exemplu alcoolul. Nu e nimic rau cu alcoolul. Consumat in cantitati moderate este chiar indicat. Domnu' doctor il recomanda. Cat despre exces, stim bine cum e. Si se pot da multe exemple de genul asta. Acum, de ce ar face internetul exceptie? El e foarte util din multe motive. Chiar si discutiile aste pe forumuri au farmecul lor. Cat despre exces, trage tu singur concluzia.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Dar Ema, ce-i?

| anonim_4396 explică (pentru Nuvăsufăr):

Nu stiu de ce intrebi?

| EmaS a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Cum adica ce sunt? Femeie, mama si sotie, de ce intrebi?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Http://aburica.blogspot.com/2011/03/esti-independent-sau-dependet-de.html au dreptate internetul distruge vietii, mie mia distrus 6 ani din viata ai grija cu drogul asta numit internet

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru EmaS):

Raymusic vorbea de generaţiile noi ca fiind dependente de internet, dumneavoastră nu faceţi parte din aceste generaţii.

| EmaS a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Eu nu sunt dependenta de internet.Pot sa renunt oricand.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Esti draga ema cu toti suntem

| anonim_4396 explică (pentru Nuvăsufăr):

E dependenta asa e la inceput negi adevarul si eu sunt dependent de socilazilare virtuala macar recunosc asta

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu intru doar pe site-uri crestine si pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu de la 16 pana la 21 de ani n-am existat si frecventam doar un sit sau doua, dependenta se instaleaza orice ai face

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Internetul nu este un pacat daca il folosesti in scopuri bune.Intelegi ce vreau sa spun, nu? Orice faceti sa fie spre slava lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

E pacat ca isi pierzi timpul aiurea

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu consider timp castigat atunci cand pot sa spun si altora despre Dumnezeu, sau atunci cand fac binele.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Fiecare face ce vrea

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Logic,nu?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Din pacate nu toti cred asta, asa e

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tu pai intelege ca un ateu nu crede in satana?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba lui, dar acest lucru nu il scuteste de iad.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Bine ema

| bestialu96 a răspuns:

Hmm.intr-un fel ai dreptate...Adica, nu imi imaginez generatia mea actuala in 20 de anii sa se duca la munca, Cum se duc parintii nostri. Clar o sa vina Sfarsitu daca ne trimiteti pe noi la muncarolling on the floorLenesi, obezi, noliferi...O sa fim niste distrusi dupa parerea mea.Nu se socializeaza decat online.
Si da, a fost frumos in timpu generatiilor trecute. 80', 90's.
Ne-ar trebui armata, baietiilor din generatia mea. Nu Call of duty...

| Marian3rd a răspuns:

Pai hai sa vedem de ce sa lasam internetul sa faca parte din viata noastra, in primul rand este o sursa de informatie, de comunicare de ascultat muzica de vazut filme de jucat jocuri!
Eu unu nu gasesc nimic contra internetului asa ca o sa stau 24 de ore din 24 online, daca are cineva ceva in potriva astept comentarii contra!

| skama18 a răspuns:

Ma cared k uni se ascund in fata unui pc k au tupe sa vorbeasca, dar sa ii pui faa in fata cu o persoana cu care a vb pe net ramane blocat si nu scoate un sunet.toti pustani au tupeu sa injure pe unu de 20 si de ani din patele uiui pc.eu cred ca astia sunt niste cocalari...pentru mine net ul este important deoarece comunic cu persoanele aflate l o distanta destul de mare de mine.si in plus doeniul it e destul de frumos daca esti psionat si cunosti cateva notiuni de baza destul de importante, intr-nu cuvant inveti multe chestii pe un pc care in viitor o sa fie cv de care o sa depindem

| Bitter a răspuns:

E normal ca persoanele din generatiile trecute sa petreaca mai mult timp real, pe cand oamenii din generatia asta in special copii sa nu o faca, deoarece sunt obisnuiti de mici sa stea in fata calculatorului si asta e si vina parintilor. Unii chiar sunt obsedati de viata virtuala si isi petrec timpul zi si noapte pe internet...deci daca o sa o tina tot asa din ce in ce mai multi, normal ca virtualitatea va fi viitorul.

| кαтнєяιιηєPιєяcє a răspuns:

Bună. Eu cred că fiecare e liber să facă ce vrea. happy

| axnpictures a răspuns:

Cu siguranta ca viitorul omenirii nu va consta doar in virtualitate, dar traim intr-o lume in care tehnologia se dezvolta pe zi ce trece. Acum nu mai e nevoie sa rasfoiesti paginile dictionarului pentru a gasi o explicatie, pentru ca poti doar sa tastezi si sa dai enter. Toata documentatia, tot ce ne intereseaza, gasim aici. Pe de-o parte este de o mare importanta deoarece castigam timp (care de la o vreme nu ne ajunge) desfasurand aceste activitati online, timp care poate s-ar dubla in caz contrar. Spre exemplu eu imi platesc facturile online, imi incarc telefonul online si cateodata cumpar diverse produse tot online. Astfel castig o gramada de timp.
Insa pe de alta parte, depinzand de ce activitati se desfasoara online, timpul poate fi si pierdut aici... chiar foarte mult. Dar cam orice vine cu avantaje si dezavantaje. Este problema fiecaruia sa controleze cat de cat balanta.
Eu am facut primii bani pe internet. De pe internet am invatat programare web in timpul pe care l-am petrecut online. In scoala n-am facut niciodata programare, pe atunci m-am ales cu un curs MS-DOS happy.
Deci cea mai mare parte din timpul pe care l-am petrecut eu online nu poate fi considerat pierdut, nu-i asa?

Insa in ciuda faptului ca tehnologia e in plina dezvoltare, eu cred ca este departe (cel putin) de a deveni viitorul omenirii.
In mediul virtual nu te poti bucura de o briza a marii, de un apus de soare pe plaja, de o masa la iarba verde, de o iesire cu prietenii la bere, de un concert, de un moment cu adevarat romantic alaturi de persoana iubita, de copilarie...