| oliviaaa a întrebat:

Ce pastile impotriva cosurilor recomandati?(folosite de voi) care v-a ajutat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| marcela290 a răspuns:

Incearca sa-ti iei o solutie de Eritroacnol si in ea sa pisezi 2 pastile de Eritromicina. Iti vor trece toate cosurile in maxim o luna. Funda?

| SmileyyXD a răspuns:

Sincer eu nu folosesc pastile pentru ca doctorul mi-a spus ca sunt periculoase. Daca ai intre 11-15 sunt de la varsta... Poti sa folosesti unguente precum crema de galbenele sau Nidoflor.

| BlaaBlaa a răspuns:

Dar nu trebuie neaparat sa iei pastile pentru cosuri. Uite niste remedii naturale.
Pasta de dinti :
Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.
Otet :
Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).
Miere :
Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

| gianinap101 a răspuns:

Ma gandeam odata sa folosesc pastile pentru cosuri dar mi-a zis un doctor ca nu e chiar bine....asa ca am inceput sa fac un tratament natural pe baza de produsele naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Iti recomand sa folosesti o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee ...la mine au functionat tare bine.