| anonim_4396 a întrebat:

Ce patesc daca am luat 9 pastile de paracetamol deodata? Mi-a fost doar rau si am avut greturi, spuneti urgent, dau funda, am 13 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător

Utilizarea în exces a antiinflamatoarelor nonsteroidiene mărește riscul apariției: ulcerului peptic, insuficienței renale acute, accidentului vascular cerebral, infarctului de miocard. De asemenea acestea pot exacerba anumite patologii cronice preexistente: insuficiența cardiacă, hipertensiunea arterială.

9 comprimate de paracetamol înseamnă (cel mai probabil) 4, 5 grame. Doza maximă pentru un adult e de 4 grame/zi. La 13 ani e mai mică de atât.

Riști o insuficiență hepatică de toată frumusețea care poate duce la o insuficiență renală acută cu o și mai mare frumusețe.

Dacă prezinți simptome precum: pierderea poftei de mâncare, greață, vărsături, dureri de stomac, transpirație, confuzie sau slăbiciune ar trebui să soliciți asistență medicală!

| skdjjsj a răspuns (pentru Unknownzgw):

Am simtit tot ce ai spus tu acolo in afara de transpiratie si nu po solicita asistenta medicala pentru ca mama nu poate sti ca am luat 9 pastile pentru ca ar innebuni

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-a fost rau sau ai vrut sa te sinucizi?
Tu gandesti, mai copile?
Ce probleme poti avea tu la 13 ani ca sa te gandesti la sinucidere?
Ori ai scris la vrajeala ori din prostie copilareasca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce nouă de o dată?
Leacul nu-i cu sacul.

| skdjjsj a răspuns (pentru sadrian46):

Pentru ca am vrut sa ma sinucid

| sadrian46 a răspuns (pentru skdjjsj):

Și credeai că o să reușești cu doar atâtea pastile?

| skdjjsj a răspuns (pentru sadrian46):

Poate

| sadrian46 a răspuns (pentru skdjjsj):

Poate îți nenorocești ficatul definitiv, și rămâi în viață cu o amintire din capul pătrățos, cu mintea-nghesuită-colțuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui să mergi urgent la medic...ai putea să faci o intoxicație medicanentoasă, să ți se blocheze rinichii...și mda. straight face

| skdjjsj a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut o ca sa ma sinucid

| anonim_4396 explică (pentru skdjjsj):

De ce? Ești un copil cu o viață înainte, care ar putea fi extraordinară, dacă nu renunți la ea... Și prin gestul ăsta i-ai răni inima Lui Dumnezeu. Vrei să stăm de vorbă?

| skdjjsj a răspuns (pentru anonim_4396):

Da... am nevoie sa stau de vorba cu cineva