| robyroby a întrebat:

Ce pot face sa scap de febra musculara de la picioare? whistling

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Trebuie sa faci in continuare putin sport, dar cu masura, cate o aspirina de 2 ori /zi, cateva bucatele de glucoza si cate o bucatica de ciocolata de cateva ori /zi. Dusuri calde, putin masaj /zi. Sanatate si numai bine, Lucien.

| ionut1980 a răspuns:

De obicei o febra musculara trece daca depui un efort mai mare decat cea care a produs-o. Daca iti e lene, comprese reci

| hamsterx a răspuns:

De cele mai multe ori nimic. Trece de la sine in maxim 2 zilehappy

| Denisse_8813 a răspuns:

"Cui pe cui se scoate", iar in cazul tau aceasta zicala este folositoare! Durerea este datorata eliminarii acidului lactic din timpul efortului.
Ca sa scapi trebuie sa iti fortezi din nou muschii insa progresiv.
Si am mai auzit si de faza cu Aspirina, cica functioneaza (dar asta nu-ti pot garanta). thinking
Decat sa iei pastile aiurea, mai bine sport.

| Marii a răspuns:

Trece tot cu miscarile pe care le-ai facut. Continua sa faci ce faci si trece mai repede decat daca stai degeaba si astepti sa treaca. happy

| OnWeed a răspuns:

Eu de obicei fac febra musculara dupa orele de sport in care dau diferite probe. De obicei ca sa scap repede, urmatoarea zi oricat m-ar durea incerc sa fac multa miscare (sa alerg, fac si cateva flotari, genoflexiuni) si cam in 2 zile imi trece big grin

| poechce a răspuns:

Dar trece singură.
Ce comprese reci *? Ce aspirină?
Stai liniştit, nu mai fă efort la care sa contribuie şi muşchii respectivi şi ai să vezi că trece!

| Oktavian a răspuns:

Adreseaza-te la medic.

| chupachups1234 a răspuns:

E o simpla febra musculara... asteapta cam 2 zile si trece singura.

| robyroby explică:

Medic? laughing Pentru o banala febra musculara? laughing

| assus a răspuns:

Facand exercitii in continuare fizice.

| ioana_5244 a răspuns:

Mananca zaharhappy Iti trece garantez eu. Cand am educatie fizica tot timpul dupa ora mananc un pic de zahar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aspirina?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wai...bea apa cu zahar noaptea! Apa de la chiuveta!winking Crede-ma...si daca mai vrei detalii nepotu_cox95

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea apa cu zahar! detalii nepotu_cox95

| stefanradu a răspuns:

Salut Roby,

Am scris un articol interesant despre febra musculara, ce este, de ce apare, si cum poti sa scapi de ea.
Il gasesti aici:
http://hunkbody.ro/febra-musculara-ce-este-si-cum-scapi-de-ea/

| dany4 a răspuns:

Nu trece nici cu ciocolata, nici cu aspirina, asculta la mine daca vrei sa iti treaca, sunt sportiv, cel mai bine si mai usor trece facand sport. In cazul tau, febra la picioare, cel mai bine este sa alergi, cam in 3 zile iti trece. La inceput cand alergi o sa-ti simti muschii incordati dar dupa isi dau drumul si o sa se relaxeze, o sa te simti din ce in ce mai bine, insa nu uita, nu te aventura, nu inseamna ca daca alergi mult iti trece mai repede. Nu depasi limita, alearga 1000-1500 de metri doar, sau un fotbal ceva miscare.

Alte răspunsuri
| sysy a răspuns:

Incearca sa alergi pentu ca febra musculara trece facand efort! Si pentru viitor, ia o aspirina inainte de a depune efort, asa nu vei mai face febrawinking

| Teisanu_Ligia_1999 a răspuns:

Sa stai degeabalaughing