| AvalohAlyn a întrebat:

Ce pot insemna starile de somnolenta? mentionez ca dorm normal uneori chiar mai mult decat trebuie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marioBARCELONA a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva.Ideea este ca uneori cu cat dormeam mai mult ma trezeam mai obosit, parca mi se atrofiau muschii.La un moment dat m-am decis sa fac o schimbare radicala pentru ca anlizele nu aratau nimic neinregula.Am incepyt sa citesc mai mult despre nutritie si am inceput schimbarea printr-o alimentatie diferita de la MOMENTUL ZERO al schimmbarii.Alege in special alimentele care-ti dau energie, fructe, miere, etc.Carnea iti da in special o stare de somnolenta de aceea ar trebui rarita.Rezerva-ti timp si pentru putina miscare si plimbari in aer liber pentru oxigenarea creierului.
Succes

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o anemie sau o infectie cronica, sau un deficit de vitamine, sau o stare de oboseala cronica. Dar cel mai adesea e obisnuinta. Cu cat dormi, cu atat ai dormi mai mult. Incearca sa-ti stabilesti un program pe care sa-l respecti, sa te culci la o anumita ora, sa te trezesti cu ceasul exact peste 8 ore, sa nu dormi sau lenevesti in pat in timpul zilei.

| ina_4413 a răspuns:

La prima vedere spun ca este o lipsa de fier, dar mai fa si niste analize la ficat sa nu ai hapatita, ia vitamine si minerale.Somnul este o reactie de aparare a organismului si de protectie a celulei nervoase, asa ca undeva este o problema.

| MissD a răspuns:

Eu am impresia ca e o astenie ceva. ca si eu ma simt la fel. as dormi tot timpul si nu ai am chef sa fac nimic.cred ca e de la schimbarile de vreme

| LiLlYAnNe a răspuns:

Starile somnolente inseamna ca nu ai osihna suficients si asa tu dormi mai mult decit trebuie.Trebuie sa dormi de cit ai nevoie la virsta ta.Mult Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stari de anemie, probleme de oxigenare, ora biologica diferita, o masca frumoasa a ansietatii sau pur si simplu asa esti tu, mai somnorila.

| andreea97gheorghe a răspuns:

Poi, ai stari de somnolenta mai ales ca esti obosit, stresat si.in somn iti gasesti ''refugiul'' ca sa zic asa.