| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa previn varicele? Mama are si vad ca si mie mi se vad asa cateva vinisoare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Evita cresterile in greutate si sedentarismul. Mira

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

In primul rand sa nu te apuci de fumat. Iar daca fumezi, sa renunti. Asta pentru ca fumatorii au adesa vene varicoase.
Evita proteinele de origine animala, dar consuma mult peste. Renunta la mezeluri, prejeli si alimente de tip fast-food.
Fa aerobic de 3-4 ori pe saptamana, pentru a mentione o circulatie venoasa normala. Sportul e un mijloc excelent de combatere a varicelor.
Nu sta mult in picioare sau pe scaun, adica ore intregi. Fa pauze in care sa mergi putin, pentru a pune sangele in circulatie.
Cand esti acasa, incearca sa stai cu picioarele mai sus decat restul corpului. O sa vezi ca iti da o senzatie de confort, deoarece aceasta pozitie combate durerea de picioare si senzatia de picioare grele.
Controleaza-ti greutatea. La persoanele supraponderale, posibilitatea de a face varice ste mai mare.
Sanatate maxima si succes!

eileen
| eileen a răspuns:

Si mie au inceput sa imi apara... nu mai sta mult in picioare, fa sport, bea apa multa si mananca sanatos, de asemenea nu purta incaltaminte incomoda.

| pisi dy a răspuns:

Poti merge la un cabinet sa incerce scleroterapia varicelor mici si poti sa-ti suplimentezi dieta cu vitamina C care "intareste" putin vasele( dar nu abuza ca faci litiaza renala...) mai degraba din legume si fructe decat de la farmacie.Respecta si sfaturile celorlalti.

| Barajag a răspuns:

Un remediu mai naturist e acela sa ti frectionezi picioarele cu otet de mere.

| sese a răspuns:

Un cadru medical poate da un diagnostic sau profilaxia pentru acest caz

| cisse a răspuns:

Varicele apar in momentul cand obosesti picioarele prea tare, adica atunci cand stai mult timp in picioare...sau daca ai o circulatie proasta a sangelui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca deja au inceput sa-ti apara mergi la medic: exista atat unguente cat si pastile care se pot administra cat mai devreme. Oricum respecta regulile de viata sanatoasa care ti-au fost enumerate si nu uita ca asta e "materialul clientului " pana la urma.