| stardeea a întrebat:

ce sa aleg vitamina C comprimate sau pastile efervescente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cele mai bune, sunt dupa parerea specialistilor cele cu eliberare prelungita sub forma de comprimate. Se pare ca e o tehnologie noua, revolutionara care permite vitaminei sa se mentina in organism 8-12 ore de la administrare.
Cele efervescente se elimina din organism in 2-3 ore de la administrarea lor.
http://www.sanatateata.com/produse/vitamina-c-plus-flavonoid.htm
http://www.comunicatemedia.ro/......10537.html

5 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Vitamina c din fructe si legume, daca nu. vitamina c comprimate

| valyb a răspuns:

Pastile efervescente daca nu ai boli de stomac (ulcer, gastrita).

| stardeea explică:

stiu ca si din fructe si legume, dar pe mine ma intereseaza mai mult care dintre cele doua optiuni pastile sau pastile efervescente se asimileaza mai bine de catre organism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca cele mai bune sunt capsulele de vitamina C cu eliberare lenta.

| stina a răspuns:

Varianta efervescenta se asimileaza mai rapid, din cate stiu eu