| Arinda a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu ma mai doara asa tare burta cand sunt in perioada aia a lunii?Dar fara pastile.Help.Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Salutare Infuzia dei flori de galbenele (ceaiul)calmeaza durerile provocate de menstruatie. Bea 2-3 cani, neindulcit, in ziua in care incep durerile.

| Holocaust a răspuns:

Până şi sportul ajută în situaţiile astea.Informaţi-vă şi nu mai chiuliţi de la orele de sport.

| greta02 a răspuns:

Nu prea ai ce face, doar calmantewinking

| Amelya02 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, imi vine sa ma arunc pe geam in acea perioada. eu stau cu burta la calorifer, beau ceaiuri dar nimic.
Du-te la medicsa faci o ecografie. poate esti racita jos.

| nomoretears1111 a răspuns:

Tine in jurul mijlocului, peste burtica si spate, o patura, un sal, un prosop gros, in asa fel incat sa iti fie cald acolo. Poarta sosete groase pe picioare si, in general, fereste-te de frig. Evita efortul fizic, stai cat mai mult in pat si strecoara langa tine, aproape de burtica, o sticla cu apa fierbinte. Nu o pastra mult acolo si nu o lipi direct pe piele, te va arde si, in plus, risti o hemoragie. Tine-o langa tine atat cat sa te simti confortabil, sa iti fie caldut. E drept ca pastilele ajuta cel mai mult, dar si eu ma feresc de ele cat pot. Ele ajuta, pe de o parte, dar fac stricaciuni, pe de alta parte. Ar fi bine sa mergi si la un medic, poate ai racit si de aceea ai dureri mari. Se zice ca, daca faci exercitii fizice in mod constant, pe toata perioada lunii, exceptand zilele "critice", vei avea dureri mai mici. Iti urez sa treci usor, de acum incolo, peste zilele care ne definesc pe noi, ca femei! happy Multa sanatate!

| carmen2011 a răspuns:

Citeste ce am scris aici : http://www.tpu.ro/......la-a-fost/

:)

| ggiirrror a răspuns:

Daca te doare rauu de tot burta poate iti va veni treaba folositoare iarpoate ai racit rauu cine stie eu iti urez noroc mult ca si pe mine ma doare burta dar eu ia-u pastile de previn sati ieii si tu sau daca nu sati bei ceai de menta fara zahar amestecat cu teii si sa vezi ca nu te mai doare...iti urez sanatate multa si numai bine! kiss