| SimonneBX a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu ma mai enervez, adica la ori ce lucru minor sau chiar o problema grava incep sa urlu la oameni, ei urla la mine si incep sa izbugnesc in plans si nu ma pot controla, mai ales atunci cand am deaface cu oameni care vorbesc greu si fac propozitii lungi si le spun inceeet, pur si simplu innebunesc. Nu stiu ce sa fac, cum sa ma calmez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fantoma_1807 a răspuns:

Ori mergi la un medic psihiatru, ori încerci tu să îţi schimbi atitudinea, este de la sine înţeles că la urlete ţi se va răspunde cu urlete, cu pumni ţi se va răspunde cu pumni, deci temperează- te, depinde de tine şi de felul cum priveşti omul, încearcă în primul rînd să accepţi omul aşa cum este fără să vrei să-l schimbi şi vei vedea căl umea capătă o altă culoare. Chiar şi la un medic dacă mergi, pentru aceste stări nu există decît sedative care te fac să dormi din picioare, deci gîndeşte pozitiv în primul rînd, crede că vei reuşi să faci lucrul acela chiar şi mai dificil,, nu urla, nu răgni, nu jigni pe nimeni, totul stă în puterea ta. Dacă vrei cu adevărat ai să poţi, crede -mă, nu există nu pot ci nu vreau, deci cum alegi ori vrei să fii doctorul tău, ori alegi sedative, pe care sinceră să fiu nu le-aş agrea.

5 răspunsuri:
| CoolSaku a răspuns:

Ia-ti ceva pe care sa il strangi in mana, si strange-l tare de tot. Daca nu merge atunci infige-ti unghiile in carne. Cred ca o sa te calmeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Bea un ceai de menta sau de tei.
2. Stapaneste`te
3. Gandeste`te la ceva frumos

| Sandilau a răspuns:

Majoritatea oamenilor care au astfel de probleme se trag din cauza unor traume suferite in copilarie, certuri dese, violenta, etc... Sfatul meu este sa incerci mereu sa fii pozitiva sa te gandesti la lucruri frumoase si fara rusine sa consulti un psiholog. De asemenea te-as mai sfatui sa nu incerci sa iei nici un fel de medicament in cazul in care esti sfatuita spre acest lucru fara recomandarea medicului pentru ca, creierul nu e ca oricare alt organ care il pacalesti usor cu cateva pastile. Sanatate.

| colorfulcupcake a răspuns:

Mi se intampla si mie cateodata. solutia este sa vrei sa te controlezi, sau spune-le oamenilor problema ta.nu cred ca ar fi nevoie de un psiholog, caci poti sa vorbesti mai usor, sa nu izbucnesti sau sa fii calma. sper ca te-am ajutat. pupici. Funda? xD

| iFeelinfiniteLove a răspuns:

Cred in primul rand ca ar trebui sa te odihnesti mai mult, sa consumi multe fructe bogate in vitamine... si sa ai mai multa grija de tine. E ceva frecvent. Mi se intampla si mie. Am zile intregi cand ma simt obosita, ca am atatea pe cap, ca nu pot sa inteleg ce mi se cere, sau ca toate lumea din jurul meu greseste neintrerupt... Starea asta de nervozitate poate proveni si din faptul ca cei din jurul tau iti sunt reci. sau te critica aiurea, fara motiv. Ai sa vezi ca daca tu n-o sa mai iei in seama toate nimicurile, totul se va indrepta de la sine.winking pup