| anonim_4396 a întrebat:

Ce să fac? Nu mai pot dormi cum trebuie. În ultimul an am dormit puțin, dar de trei zile s-a agravat.
Acum trei zile mi-am propus să dorm 10 ore pe noapte.
În prima noapte m-am trezit de mai multe ori să merg la toaletă. A doua zi am mâncat ciocolată și nu am putut să adorm devreme seara, trezindu-mă înainte de cele 10 ore propuse de somn în amândouă dățile.
Azi am mâncat ciocolată dimineața, spre deosebire de primele două dăți, când am făcut-o spre seară.
Și alaltaieri, ieri și azi am fost din ce în ce mai obosit.
Ce pot face să adorm mai devreme. D-abia mai pot să scriu asta de somn.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Câteva detalii și sfaturi utile: https://www.drmax.ro/......-preventie

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu degeaba ultima masă trebuie să fie la orele 18:00. Și să fie din alimente care nu provoacă setea.

| Alverto a răspuns:

Poți adormi uitandu-te la ceva plictisitor sau citii ceva plictisitor pe internet. Crede-mă că funcționează. Caută pe YT un videoclip de 25-30 min despre istorie sau mai bine despre cineva popular din istorie

| peanut003 a răspuns:

Lasa telefonul/pc ul ca stai prea mult

| Cybele a răspuns:

In primul rand 10 ore pe noapte e prea mult.
Sfatul meu este sa meditezi inainte de somn sau sa citesti cateva pagini dintr-o carte.

| anonim_4396 explică (pentru Cybele):

Am înțeles de pe Youtube că în cartea "Why we sleep", "Despre somn" se spune că adolescenții ar trebui să doarmă între 11-12 ore, iar adulții între 7-9. Asta se spunea pe Youtube, totuși.

| Cybele a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a specificat varsta.