| Beyourself1245 a întrebat:

Ce se intampla cu mine?
De o saptaman si ceva tot ma simt ciudat, nu ma pot concentra, am niste ticuri gen fac din ochi (le am de mult), memoria mea imi joaca feste, sunt mai mereu obosit si n-am vointa sa fac mai nimic, permisul se apropie si eu de-abia daca fac chestionare. Faza e ca eu urmez un tratament de o luna jumatate cu Serlift si am si scaune moi. Ce mama mea se-ntamplă cu mine? Ajutor! Sunt vai de mine, tot recad de la tratament, am inceput sa uit si cativa vecini si ce fac, nu mai zic la bani cand cumpar ceva sau ma rog. Fundă cel mai inteligent raspuns si sa-mi raspunda cineva care stie bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Citeste prospectul medicamentului fiindca e posibil ca tot ce descrii tu sa fie efect advers la acesta. Ar fi bine sa iti faci niste investigatii mai amanuntite, sa dormi bine si sa ai o alimentatie echilibrata.

| Beyourself1245 explică (pentru GdX):

Asta e ca nu pot...de mancat mananc dar tot la fel, gen mananc si dulciuri, la cola si pepsi am renuntat. Vreau sa fie totul bine...am facut si analize si mi s-a prescris Aspacardin si Centrum, faza e ca ma simt ciudat, inainte eram si mai rau, adica imi venea sa plang din orice motiv, eram irascibil si m-a bagat urgent pe tratament. Nu e vorba ca nu citesc sau chestii de genu'. Stiu multe si stiu sa fac multe, dar memoria mea uneori imi joaca feste. Am avut probleme de-a lungul copilariei, adica cu liceul, l-am abandonat 2 ani :/ Sora mamei a murit, vai de mine sad

| GdX a răspuns (pentru Beyourself1245):

Nu trebuie sa te lasi afectat de probleme gen moartea unei rude. Trebuie sa te gandesc ca totul este bine si sa ai incredere in propriile-ti forte. Nu trebuie sa te stresezi pentru altii. Incearca sa te linistesti. Ia-ti liber si mergi intr-o vacanta la munte la tara la aer curat sa iti limpezesti gandurile. Fa activitati solicitante in timpul zilei pentru a dormi noaptea. Renunta si la duciuri. Nu te lasa influentat/influentata de nimic.

| Moraru_Emma_1997 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Fii mai pozitiv, treci printr-o ușoară etapă de depresie. Dacă ai lucruri pe suflet, ai putea sa te consulți cu o persoană de încredere și să îi spui ce îți chinuie suflețelul. Poti să te duci chiar la un psiholog, nu este o rușine, este ceva normal.

| Beyourself1245 explică (pentru Moraru_Emma_1997):

Nu mai pot, crede-mă! Oricat as vrea sa fiu de pozitiv nu pot, sunt distrus. Saptamana viitoare trebuie sa ma duc sa ma internez sa imi fac toate analizele, eu practic traiesc intr-un cosmar.

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui s-a cam intrerupi tratamentul.
Posibil sa ai starea asta si din cauza vremi caniculare si din cauza stresului.Si eu am o stare de depresie si anxietate, iar intr-o seara cand am mers la urgenta cu stari de rau mi s-a bagat o perfuzie si am inceput sa am atacuri de panica violente ce nu avusem pana atunci si mi s-a dat un tratament cica pentru gastroentericta acuta care nu face altceva decat sa imi de-a somn si stari de molesala si chiar de panica.
Cred ca ar trebui sa ai grija ce iei mai ales ca o sa conduci.

| ngllllll a răspuns:

Ok, asta e sfatul meu. In primul rand sa incepi sa iti intrebi constiinta, sa incepi o viata spirituala ortodoxa. Este din cauza ignorantei fata de o viata spirituala si a principiilor morale. Spovetid, impartasit la 3 luni. Pe plan fizic, ai nevoie de o alimentatie buna, nu neaparat imbelsugata. Problema este ca mancam prea mult si numai tampenii. Miercuri si vineri numai vegetal, paine neagra, fara ulei. Asta iti va degaja sistemul nervos central, creierul, care este responsabil cu memoria. Totodata va degaja inima, care iti produce stările emotionale. Dacă mananci in fiecare zi carne, nu te astepta sa fii sănătos. Apoi ai grija la temperaturi. Nu stai in capul gol in soare. Dar o sa te simti mai bine dupa primele zile de post si paine integrala sau cereale. Cam asta este. Nu e grav, dar se poate agrava daca nu incepi o viata sănătoasă, fizic si sufletesc. Somnul, odihna si mancarea potrivita te vor ajuta. O sa incepi sa iti simti trupul si nevoile lui. Nu il neglija, sub imperiul ambitiilor, banilor si succesului.

| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Nu te panica. Poate fi de la oboseala și stres. Ochiul ți se zbate din cauza tensiunii oculare, poate fi de la acest aspect. Poti lua ceaiuri pentru a te calma și cateva vitamine.