| Florazul15 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă inhalezi miros de vopsea de par? Eram cu o prietenă, o vopseam pe păr și când am râs și am tras aer in piept am inhalat din mirosul ăla și am simțit în gât mentolat. Pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

,,Deoarece vopselele de păr conțin persulfați, pot duce la probleme de respirație chiar și la cei care nu sunt astmatici. În plus, alte substanțe chimice nocive prezente în vopselele de păr pot cauza probleme de respirație dacă sunt inhalate în mod regulat.'' sursa - https://timesofindia.indiatimes.com/......532687.cms

| Florazul15 explică (pentru dullcat):

Da dar eu inca simt senzația aia de metolat in gât... Vă trece de la sine?

| dullcat a răspuns (pentru Florazul15):

Da.Dar daca nu iti trece intr-o zi sau doua, mergi la medic.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Bea lapte și ieși în aer curat, lichide multe și după câteva zile te vei simți minunat! Nu te mai teme atât! Corpul nostru e rezistent și știe să se protejeze! Numai bine!

| sweetys a răspuns:

Dă-i cu lapte sau apa minerala. Ajuta la intoxicatiile cu amoniac. Ne fiind o cantitate sau o concentratie mare, nu ar trebui sa reprezinte o problema.

| AmandinaDragan a răspuns:

Te intoxici.