| anonim_4396 a întrebat:

Aseara când am închis PC-ul, am simțit un miros de ars, m-am uitat la pc, pc merge, toate ventilatoarele merg, oare era de la pc mirosul?

13 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Desfaci capacul lateral si vezi de unde miroase a ars.

| Jipa95 a răspuns:

Posibil sa fie de la praful/scamele acumulate in timp. Daca il inchizi imediat dupa sesiuni indelungate de gaming si mai rau, deoarece componentele alea in functie de racirea dupa ele au nevoie de cateva minute in unele cazuri sa revina la o temperatura optima.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Jipa95):

Pc-ul are doar 2 saptamani, eu l-am montat din bucati happy

| mentholinks a răspuns:

Posibil sa se fi ars vreun condensator. Uita-te pe placa de baza si vezi daca e vreunul umflat.

| octav005 a răspuns:

Posibil sa nu ai contact bun in stecherul ce intra in sursa, verfica sa nu fie larg

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Nu esti singurul care pateste asa. Eu zic ca de la unitate e ca si eu am simtit de cateva ori iar acum am alta unitate care la fel face dar foarte rar.

| Nimeni10 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Pai imediat când l-am scos din priza, după câteva minute mirosa a ars, am sursa buna cu protectii, 80 plus, nu am pocnitoare chinezească.

| aCek1ng a răspuns:

La mine ca a fost, am patit-o de la placa de baza. Era deja topita.

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Am patit asta o singura data. Un condensator s-a supraincalzit si efectiv s-a "topit"

| Nimeni10 a răspuns (pentru RaduMihaiRadu):

M-am uitat la placa de baza, nu are nimic, ma gandesc sa nu fie de la priza.

| 95marius007 a răspuns:

Eu am patit asa la laptop si era placa de baza

| Nimeni10 a răspuns (pentru 95marius007):

Totuși pc merge fără probleme

| 95marius007 a răspuns (pentru Nimeni10):

Asa a fost si la mine cam luna, poate mai bine. Pana intr-o zi cand a iesit fum pe la mufa de incarcare. Am scos mufa, a tinut pana s-a descarcat si gata, somn pe veci.
Nici nu a mai pornit nici nu a mai incarcat.