| alexandrudominique a întrebat:

Ce se întâmpla daca mananc doar 4 zile pe saptamana cate un mar pe zi iar cele 3 zile in care nu mananc beau doar ceai verde si iau laxative si pastile de slăbit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
54 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E o mare prostie ce ai intrebat! Ce vrei sa faci se numeste infometare... a lua laxative duce implicit la deshidratare, deshidratarea masinva duce la moarte. Ce iti veni si care este scopul acestei "diete"? Stii cat mi-a luat mie sa slabesc 7 kg? 10 luni de zile! dar asta in mod natural si nimic fortat doar din dieta...a te infometa inseamna a te imbolnavi. Deci cum a spus colegul ca sa-ti raspund la intrebare vei ajunge in spital.

| alexandrudominique explică (pentru Simpatic):

Vai de capul meu...in 10 luni? eu am slăbit 16 kg in mai putin de o luna adica 25 de zile

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

Știu fete de 37 de kg la 1, 50 care se consideră prea slabe și se chinuie să se îngrașe 3 kg.

16 kg in mai puțin de o lună înseamnă BOALĂ.
Vai de capul și de zilele tale.

| alexandrudominique explică (pentru supadeceapa):

Voiam sa slăbesc și mai mult dar mi s-a făcut rău și am ajuns la spital și acolo am pus la loc 5 kg dar le-am dat rapid jos după. ..chiar dacă aveam un regim de urmat o minteam pe mama ca mănânc ceea ce fac și acum

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

Psihiatru.winking Nu psiholog.

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

Https://www.youtube.com/watch?v=X9tEZhw4GMM&t=4s

Ăsta e viitorul tău, ea are 1, 70 și anul trecut avea 39 de kg, dar acum cred că are 35-37, cum îți dorești tu.

| alexandrudominique explică (pentru supadeceapa):

O stiu pe tipa asta dar ea nu a fost niciodata grasa, asa e ea nu e bolnava

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

Este FOARTE bolnavă. E în spital acum, nu a mai dat niciun semn de o lună, toată lumea așteaptă vestea morții ei.

| alexandrudominique explică (pentru supadeceapa):

Ok...m-am cam speriat putin ce-i drept?

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

Foarte bine. Sănătatea ta e mai importantă decât un profesor idiot. Nu-l mai asculta, mănâncă normal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In 3 zile esti la spital cu perfuzii

| DrTrxTr115 a răspuns (pentru suntserios):

In cel mai bun caz...

| LoveSleep a răspuns:

Nu se intampla nimic, stai linistit. Nu-i mai asculta pe astia care sunt gelosi pe performanta ta si din nu stiu ce motiv tin sa votezi si tu in urmatorii ani si poate sa faci si copii.

| Frank51 a răspuns:

Hai sa iti dau un sfat. Renunta la pastile si laxative ca iti fac rau. Water fast este foarte popular si este sanatos, deci poti tine aceasta dieta pe o perioada scurta-medie, dar nu mai mult de 3-4 zile. Nutritionistii recomanda aceasta dieta fiind mai usoara decat cea cu care restrictionezi numarul de calorii, si nu, nu este perioculoasa. Este important ca dupa cele 3 zile in care nu mananci nimic(dar bei apa 3l pe zi) sa incepi prin a manca ceva mai light, si abia ziua urmatoare carne. Repet, maxim 3 zile este recomandat, ca sa ramana si ceva muschi pe tine.

| alexandrudominique explică (pentru Frank51):

Si cam cat slăbești in 3 zile?

| Frank51 a răspuns (pentru alexandrudominique):

1-1.5 Kg in functie de corp. Am facut un fel de fruit fast vreo 3 zile, am mancat doar ceva fructe(mai mult un fel de detox), si am slabit sub 1kg. Chestia care mi s-a parut grea a fost bautul apei. Nu imi cerea corpul deloc apa, beam aproximativ 1l pe zi si ala cu forta, probabil din cauza ca aveam de la fructe.

| alexandrudominique explică (pentru Frank51):

Dar pana la urma cu ce ajuta apa intr-o dieta?

| Frank51 a răspuns (pentru alexandrudominique):

Pentru ca organismul sa ramana hidratat... evident. Celulele au nevoie de apa ca sa supravietuiasca, corpul inca isi desfasoara activitatile, toate organele lucreaza si au nevoie de apa.

| Sn4k3 a răspuns:

Mori

| johnnny123 a răspuns:

Tu ți-ai propus să te sinucizi prin înfometare? Faci asta pentru vreo cauză măreață sau ești doar un copil inconștient și nesupravegheat?

| alexandrudominique explică (pentru johnnny123):

Nu vreau sa ma sinucid vreau sa slăbesc ca am 54 de kg la 1.70

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

Vrei 37 de kg la 1, 70? Cum spuneam, ești bolnavă, mergi la psihiatru, te rog.

| alexandrudominique explică (pentru supadeceapa):

În primul rand sunt băiat? și în al doilea am fost la psiholog dar după am refuzat sa ma mai duc

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

Și mai grav laughing.

| johnnny123 a răspuns (pentru alexandrudominique):

Îți citesc răspunsul de mai sus și mă crucesc.
Deci ai ajuns deja la spital unde te-au ținut o săptămână pe glucoză și ți-au spus că dacă continui așa o să mori, și cu toate astea vrei în continuare să ajungi la 37kg.

La modul cel mai serios îți recomand să pui pauză gândurilor legate de greutate și să începi să te gândești foarte serios la o vizită la psihiatru.

| alexandrudominique explică (pentru johnnny123):

Nu am cum, daca pun punct la asta pun punct si la cariera mea, sunt gimnast si profu’ mereu imi zice ca sunt gras, nu mai suport

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

N-ai cum să fii atât de slab ca gimnast, mă băiatule, TE RUPI rolling on the floor

| johnnny123 a răspuns (pentru alexandrudominique):

Greutatea normală la 1.70 este între 55- 67 kg pentru femei și între 60 - 74 kg pentru bărbați. Adică ești deja cu 6 kg mai slab decât minimul intervalului normal.

În plus, un gimnast trebuie să aibă mușchi. Dacă ai 37 kg la 1.70 înseamnă că ești un schelet ținut la un loc de un strat de piele.

Nu știu ce carieră ai tu în gimnastică, dar cu siguranță asta nu te va ajuta în carieră. Este greu să faci performanță în gimnastică în timp ce stai pe un pat de spital cu perfuzii în mână.

| alexandrudominique explică (pentru supadeceapa):

Atunci de ce profu’ zice ca sunt gras?
Pt ca asa e chiar sunt gras, si nu vreau sa ma dea afara de acolo.
Acum 6 ani adica cand aveam eu 8 ani faceam înot de performanța si m-au dat afara tot din aceasta cauza dar la gimnastica eu chiar nu mai renunț

| alexandrudominique explică (pentru johnnny123):

Am decis sa slăbesc pana la acesta greutate deoarece antrenorul meu mi-a zis si eu cred ca stie ce vorbește din moment ce ma face gras

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

Pentru că e un idiot, cel mai probabil așa ești construit, ai forma oaselor într-un anume fel, la 37 de kg la înălțimea ta ești BOLNAV și te rupi mergând pe stradă, omule. Nu mai crede tot ce auzi, ai și tu un creier, învată să ți-l folosești.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuie sa mergi neapărat la psihiatru, anorexia e o boală mintală, nu poți să fii normal la cap și să gândești așa.

| alexandrudominique explică (pentru supadeceapa):

Eu nu cred ca sufăr de anorexie

| supadeceapa a răspuns (pentru alexandrudominique):

Normal că nu crezi asta, e primul simptom - negarea.

| Ineys a răspuns:

Tu vrei cumva sa urmezi cura de slabire a lui Christian Bale?
El a reusit sa slabeasca enorm intr-o perioada foarte scurta cu foarte putine calorii. Doar stricul necesar cat sa supravietuiasca si in plus era supravegheat 24/7 de medici specialisti. Fiind actor si facand asta pentru un film iti dai seama ca avea medicii la degetu mic.

Totusi, pentru un om de rand nu e recomandat iar cel mai simplu motiv este ca... tu nu ai medicii in camera alaturata care sa aiba grija de tine, intelegi?

El spunea ca a fost o experienta extraordinara... sa se simta usor ca un fulg si cum nu avea puterea sa faca nimic, cum abia putea sa mearga si cum statea toata ziua in pat simtind de parca se departa cat mai mult de existenta sa materiala, sau ceva de genul.

Oricum, el e recunoscut pentru schimbarile drastice ale greutatii sale. Cand foarte slab, cand gras, cand muschii bine definiti, etc.

Apropo, el nu a slabit doar grasime, a slabit masa musculara si tu vei face la fel. Vei deveni mai slab, iti vei pierde puterea pentru ca iti vei distruge nu doar grasimea ci si muschii.

Daca vrei sa slabesti mai bine mergi la un nutritionist...

| alexandrudominique explică (pentru Ineys):

Stiu despre cine vorbești, e tipul ala care manca un mar si bea o cafea pe zi nu?
Eu nu am cum sa merg la nutriționist ca nu ma lasa mama, eu am un regim de urmat in care trebuie sa mananc normal si sa mai pun 1-2 kg pe mine dar eu nu vreau, pentru ca doctorii mi-au zis asta

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O sa apari la stiriile de la ora 17:00 adica mai exact esti mort.

| slayer09 a răspuns:

Ce zic parinti tai despre asta? ar trebui sa le spui ceea ce ai pe suflet si sa ii asculti. Vrei sa faci gimnastica iar instructorul tau te pune sa slabesti pana la 35 kg, avand in vedere ca tu ai 14 ani si 1.70 cm inaltime? Zici ca fara gimnastica esti mort? ce ti-as spune daca imbolnavirea, datorita inflamanzirii, nu te va mai lasa sa faci gimnastica? Nu mai bine cauti un alt instructor pentru gimnastica, pentru ca banuiesc ca nici el nu prea e chiar intreg la minte, din moment ce iti pune conditia sa slabesti atat, avand in vedere anii si inaltimea ta.

| alexandrudominique explică (pentru slayer09):

Parintii mei cred ca eu mananc, ca, cum am spus si mai sus aveam un regim alimentar de 2000 de calorii pe zi pe care trebuia sa il respect dupa saptamana aia in spital doar ca eu nu pot face asta...ca nici pofta de mâncare nu mai am

| minrest a răspuns (pentru slayer09):

Instructorul nu poate sa ii ceara sa aiba 37 kg, caci la greutatea asta ar pierde grupe intregi de muschi, iar daca nu ai anumiti muschi, nu poti face anumite miscari; de asemenea oamenii atat de slabi arata ca niste cadavre, li se vede scheletul, iar un gimnast trebuie sa fie frumos. Asa ca NU pentru gimnastica vrea sa slabeasca; pur si simplu e anorexic.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Abia astept sa te vad stire la tembelizor big grin

| NYØ2002 a răspuns:

Stii ce poti face? Dimineata bea un ceai sau lapte cu cereale adica mic de jun.Pe la 12-1 mananci pana aproape sa te saturi, mananca mai putine dulciuri si nu manca dupa ora 6, si fa sport

Răspuns utilizator avertizat
| Davinna a răspuns:

Ce o sa se intample? O sa mori de foame si probabil o sa lesini pe strada. Aceasta nu e o metoda sanatoasa de a slabi, ci una care pune corpul in pericol si slabeste f mult organismul, nemaifunctionand adecvat iar nivelul de concentrare o sa scada. Sfatul meu e sa iti faci o dieta echilibrata la care sa adaugi si sport (sala de forta ). Ca sa slabesti trebuie sa iti faci un stil de viata sanatos si sa-l urmezi.O dieta nu o sa te ajute pentru ca dupa ce iti atingi obiectivul risti sa te ingrasi si mai tare.

| RadulescuMarian a răspuns:

Se pregateste familia de inmormantare

| alexandrudominique explică (pentru RadulescuMarian):

Eu nu cred ca poti murii din asta adica am avut o luna in care am mancat doar o salata sau un mar pe zi si nu am murit doar ca am ajuns la spital si acolo am stat o saptamana pe glucoza si mi-au zis ca daca mai continui o sa mor dar nu ma pot abține vreau sa am macar 37 de kg

| minrest a răspuns (pentru alexandrudominique):

Multi mor din asta, dar nu mori imediat; ajungi din ce in ce mai bolnav, ajungi sa stai mai mult prin spitale, si mori tarziu, dupa o viata de suferinta. 37 kg este prea putin. Suferi de o boala psihica, numita anorexie.

| alexandrudominique explică (pentru minrest):

Sunt sigur ca nu sufăr de anorexie, doar cred ca sunt prea gras la 54 de kg cu toate ca de la ultima mea experiența am ajuns in spital o saptamana pe glucoza si acum ar fi trebuit sa urmez un regim de 2000 de calorii pe zi dar eu o mint pe mama ca mananc

| minrest a răspuns (pentru alexandrudominique):

Daca vrei sa ai 37 kg, sigur esti anorexic. Pacat.

| Hammurabi a răspuns (pentru alexandrudominique):

He, he... ce o să mai regreți tu peste vreo 10 ani (dacă-i mai apuci) că ți-ai bătut joc de tine și de viața ta.
O să ai o viață prin spitale, n-o să mai poți face nimic din ce face un om normal.
Tu ai impresia că tot ce faci acum, toată idioțenia asta nu va lăsa urme asupra ta și a sănătății tale? Nici nu știi ce te așteaptă, mă băiatule.
O să-ți smulgi părul din cap și o să regreți amarnic că ai avut șansa să fii un om normal, dar ți-ai bătut joc.
Probabil când o să ajungi să înțelegi că anumite chestii pe care le distrugi acum, nu se vor mai repara niciodată, va fi prea târziu.

| alexandrudominique explică (pentru Hammurabi):

Nu am de ce sa regret.V-oi regreta doar daca nu voi slabi.
Asta e tot ce conteaza pentru mine, de cam 2 luni doar pe asta ma bazez nu prea mai conteaza nimic altceva pentru mine.
Si singurul regret pe care l-am avut a fost cand am avut 2 zile la rând un sentiment de mancat necontrolat

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, asta e situatia. Din nenorocire.

| Hammurabi a răspuns (pentru alexandrudominique):

"Sunt sigur ca nu sufăr de anorexie"

Ești cel mai clasic caz de anorexie.
Ești definiția anorexiei. Dacă cauți în DEX "anorexie", vei găsi poza ta acolo.
Nu realizezi că creierul tău a luat-o razna dacă tu nu mai ai altceva în cap decât să slăbești? Dacă pentru tine nu mai contează nimic altceva?
1, 70 m și 37 kg?
Ce crezi că rezolvi, omule? Ai să slăbești și ai să crăpi.
În cel mai fericit caz. Pentru că cel mai probabil o să ajungi prin spitale, cărat la wc de doi infirmieri, pentru că n-o să te mai ți pe picioare.
Ce dracu' gimnastică crezi tu că o să mai faci?