| Matei4 a întrebat:

Ce se intampla daca te masturbezi zilnic la 13 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xutza a răspuns:

De ce o faci? Simti nevoia? esti stresat, indragostit si cauti sa te detasezi? E o dependenta? Nu te poti abtine?
Eu zic ca e foarte bine ca faci asta. Incearca totusi sa o faci la 2-3 zile... este posibil sa ai probleme minore cu erectia ( trezirea instrumentului de lucru ) si poate cand o sa pui mana pe o femeie, o sa iti dai drumul in cateva secunde... Zic din discutii impartasite. Succes!

| serban57 a răspuns (pentru xutza):

Ba din contra, înveti sa iti întârzii erectia, ca partida sa dureze mai mult.

| doctorandus a răspuns (pentru xutza):

M. nu produce e. precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

Sunt o sumedenie de oameni care se m. in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"M. este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la o. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se m. Desi atitudinile oamenilor referitoare la m. difera mult, nu exista dovezi ca m. ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri m. este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"M. ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca m. este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca m. poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. M. poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care m. contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre m. si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

DonSavas a fumat prea multa iarba. Spermatozoizi produci oricum, orice-ai face, in aceeasi cantitate. http://news.nationalgeographic.com/......th-control

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin e? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de e. (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de m. mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

| Donsavas a răspuns:

Este foarte rau. Devii anxios. Vei simti nevoia sa stai in casa si sa te satisfaci singur cand te poate satisface altcineva...
Peste una alta, iti va afecta serios creșterea. Sperma aia e facuta si ea din niste minerale de care tu ai nevoie.

| mastadont a răspuns:

Nu se întâmplă nimic grav. E ceva normal. Nu te masturba prea des însă pentru că o să devină o dependență. Încearcă să faci acest lucru cât mai rar.

| Seba2013 a răspuns:

Iti alimentezi lupul rau.
Te vei identifica cu acest design asa cum spune empirismul. Ei spun ca acest design te va face sensibil, fara ratiune, domiant de lume, deci pùr instinct.
Dar noi trebuie sa ne alimentam lupul cel bun. Trebuie sa ne bazam pe ratiune nu pe instinct.
Deci risti sa ajungi pur instinct, dar noi nu suntem instinct ci ratiune. Suntem peste instinct, tocmai asta ne da libértate. Ratiunea trebuie sa aiba grija cu instinctul, pentru ca acest instinct poate de devina sef. Cand devine sef, ajungi eu-ul empiric…. ajungi teza empirismului.
Noi trebuie sa ajungem teza rationalismului, nu empirismului. Aceste doua curente vorbeste despre omul care se identifica cu ratiunea si omul care se identifica cu instinctul. Omul rationalistilor este diferit de omul empiristilor. Ca sa ajungi omul rationalistilor, trebuie sa alimentezi lupul cel bun, iar pe celelalt rau sa il mentii slab.
Deci in tine sa gasesc anumite temperamente. Aceste temperamente poate sa te stapaneasca, poate sa ia locul ratiunii sau sinelui. Asa ca unul care se identifica cu tristetea si incepe sa vada lumea din óptica aceea. El trebuie sa isi invinga tristetea, pentru ca el un este emotie, el este rational, liber.

| nelyjoly a răspuns (pentru Seba2013):

Ce naiba ai fumat?

| Seba2013 a răspuns (pentru nelyjoly):

Bai daca ma iau de voi, iar incepeti sa va ascundeti si sa ramaneti muti. Hai ca sa te folosesc si sa imi refortez comentariul
Biblia spune sa nu ne incredem in inima noastra. Spune sa o omoram. Avem in noi o parte oscura care trebuie sa o omoram. Deci am fumat ceea ce ignori tu.

| BlueDark a răspuns:

Eu la 13 ani inca mai mancam pamant si fugeam dupa gainile din curtea bunicii...

| Începătorul988 a răspuns (pentru BlueDark):

Eu si la 19 fug de gaini! Mai ales ca e un cocos care se uita ciudat la mine sad si ma mai si urmareste

| xutza a răspuns (pentru Începătorul988):

Pe mine ma si ataca laughing si am 21!

| Începătorul988 a răspuns (pentru xutza):

A avut si de aia care sareau pe mine! Mai bine ocoleam toata curtea decat sa o iau pe acolo! laughing)

| BlueDark a răspuns (pentru Începătorul988):

laughing Avea soacra-mea un cocos... Fereasca Dumnezeu...Nici caine nu-i mai trebuia, pana si postasul se temea de dansul laughing

| Începătorul988 a răspuns (pentru BlueDark):

Asa si bunica mea. A avut unul anul trecut, cand intram un curtea aia la gaini intram cu scandura in mana. Legitima aparare daca era ceva laughing)
Sau cand sunt multe gaini si iti e frica sa treci ca se uita toate suspect la tine. sad

| BlueDark a răspuns (pentru Începătorul988):

Socrii nu mai au animale la curte...Dar cand am mers eu pentru prima data acolo, m-au latrat toti cainii.Plus oile, care stateau toate la gard si ma priveau ca proastele.
laughing

| nelyjoly a răspuns:

Pe la 18 ani ti se ofileste.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Ori devii dependent și vei ajunge obsedat de acest lucru, nu vei simți nevoia unei femei in preajma ta, și dacă o vei avea nu te va atrage cu nimic, ori peste câtiva ani, vei incepe sa ai probleme cu erecția și ejacularea precoce.

| xutza a răspuns (pentru Stanciu_Agnes_Daniela_1994):

Ai dat cu el de pamant laughing bine ca nu i-ai zis ca devine gay...