| tuGatita a întrebat:

Ce se intampla daca zgarii o alunita? in urma cu vreo 4 zile am luat catelul in brate si el mi-a zgariat alunita din greseala, e pe gat si nu am mai avut niciodata probleme cu ea. o am din nastere. nu a curs sange, nici nu m-a durut dar s-a invinetit un pic in jurul ei si si-a schimbat culoarea, e mai deschisa cu o nuanta (maron deschis). a inceput sa imi mai treaca acolo unde a fost invinetit, dar totusi ma cam tem. se poate intampla ceva mai rau? o parere, nu sfaturi gen "mergi la medic" ca stiu ca va trebui sa merg daca nu imi trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoXxy a răspuns:

Nu se va intampla nimic mai rau, iar alunita si-a schimbat culoarea pentru ca s-a invinetit locul si e normal.Da-te cu ceva unguent sa iti treaca invineteala si cred ca va fi 0k si cu alunita, va reveni la culoarea normala

5 răspunsuri:
| tuGatita explică:

Stuffhapens esti cumva doctor? deci nah...laughing in ultimii ani mai toata lumea a murit ca si-a rupt alunite. hai ca de data asta ma bine taceai laughing chiar nu are rost sa iti dovedesti si aici prostia. scuza-ma ca iti zic asa direct. roxxyy multumesc. ai mare dreptate. chiar trece.

| carminaburana43 a răspuns:

Du-te urgent la medic e f periculos imi pare rau ca trebuie sa zic asta.Alt sfat mai bun nu exista.Si nu iti trece.

| stuffhappens a răspuns:

O sa mori 99% din cazuri o spun

| diana_6081 a răspuns:

Se poate transforma in cancer de piele...nu e usor de depistat, deoarece nu ai dureri sau alte semne care ti-ar putea da de banuit. Nedepistat la timp, te duce imediat in metastaza si dupa numai ai nicio sansa...ti-o spun ca sa stii; adica alunita isi modifica forma sau daca nu-si revine la culoarea initiala trebuie. NEAPARAT sa consulti un medic care sa-i urmareasca evolutia. Toate cele bune si multe sanatate. Pa-pa.

| ela_1729 a răspuns:

Daaa "nu se va intampla nimic mai rau" se poate intampla insa sa faci cancer de piele...e treaba ta ce faci happy