| RGeorge a întrebat:

Cum sa devin popular in liceu?
A si am avut o reputatie proasta in gimanaziu, cum pot sa-mi recapat demnitatea? Majoritatea clasei ramane aceeasi si toti ma stiu de un laș depresiv sad
Niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Caine1122 a răspuns:

Apuca-te de fumat, cearta-te cu toata lumea si asculta manele

Răspuns Apreciat de Editori
| Notmyaccount a răspuns:

Ok. Deci sfaturile pe care le-ai primit pana acum sunt de-a dreptu idioate. Nu stiu daca au fost date la misto sau nu, dar eu o sa dezmint tot ce spun ei sa faci, in ideea in care exista persoane care chiar iau de bune balivernele alea. O sa incep orin a explica de ce sa nu faci ce te-au sfatuit ceilalti sa faci: vei fi penibil! Lumea te cunoaste, stie cum ai fost si te va lua peste picior, pentru ca incerci sa fii cine nu esti de fapt. "Fraieru' ala depresiv vrea sa fie bad boy si s-a apucat de fumat" *rasete si iar rasete*. Asta zice lumea daca alegi calea asta.
Popularitatea in liceu e de rare ori de dorit. Pun pariu ca nu vrei sa fii popular. Vrei de fapt sa ai prieteni cu care sa iesi dupa ore, sa mergi la petreceri, sa nu rada fetele de tine, sa razi, sa te distrezi, sa ai o gasca a ta si sa faceti chestii de care sa radeti la intalnirile de 10, 20, 30 de ani. Asta nu inseamna sa fii popular. Asta inseamna sa fii elev de liceu. Ok, n-o sa te mint: nu o sa iti spun ca e asa pentru toti liceeni, pentru ca nu e. Trebuie in primul rand, sa iti doresti sa fii asa. Cum faci asta?
In primul rand, trebuie sa socializezi. Stiu ca suna atat se simplu, cand de fapt e atat de greu, dar trebuie sa socilaizezi. Sa vorbesti cu noii colegi, sa le spui despre tine, sa aflii despre ei. Sa ai o doza de tupeu si eventual si putina, dar foarte putina aroganta, daca e cazul. Nu fii un nesuferit, dar nu lasa pe nimeni sa te ia la misto, pentru ca daca o fac acum, la inceput, o vor face mereu. Fii prietenos, dar fixeaza niste limite.
Implica-te in tor felul de activitati. Voluntariate, cursuri, evenimente... Daca se organizeaza, implica-te, pentru ca sunt o sursa de a cunoaste oameni. Multi dintre ei s-ar putea sa nu iti placa, dar fiind nevoit sa colaborezi cu ei pe o perioada de timp, iti vei dezvolta diverse abilitati in realtiile cu alte persoane de varsta ta. Si bine-inteles ca vei gasi si persoane misto, cu care te vei imprieteni. Se vor forma grupulete la inceput, baga-te in seama, fiindca la inceput nu o sa aiba nimeni tupeul sa iti zica "pleaca de aici!", fiindca nu te cunosc si intr-o oarecare sunt curiosi. Esti invitat la petreceri, du-te! Nu refuza niciodata un Party, decat daca chiar ai motive intemeiate. Dar nu lasa timiditatea, nesiguranta, lipsa de chef sa te opreasca din a te duce acolo si a te distra. Poate ca uneori, la inceput o sa zici: "Pai m-as duce, da' n-am cu cine...". Daca ai ocazia sa fii invitat la petrecrea aia, crede-ma ca ai cu cine.
Nu fi un asshole! Vei pierde foarte mult.
Comporta-te frumos cu fetele, pebtru ca in mod paradoxal, la liceu, imaginea unui baiat e ridicata de parerea fetelor, iar imaginea unei fete e ridicata de parerea baietilor.
Fa-te remarcat prin lucruri demne de a fi remarcate.
Fii mereu vesel si jovial, fiindca asa vei fi o companie placuta.
Si in niciub caz, dar in niciun caz, nu dispera daca vezi ca trec lunile si tu nu ai inca prieteni, nu ai gasca... Prieteniile durabile la liceu, se formeaza abia pe la sfarsitul clasei a 9-a, inceputul clasei a 10-a. Nu te astepta ca in septembrie mergi la liceu si in noiembrie roieste lunea in jurul tau si mergi la petreceri in fiecare vineri seara. Nu se intampla asa.
Liceul pune la incercare foarte multe abilitati: sociabilitate, rabdare, putere de convingere, incredere in sine si lista poate continua la nesfarsit. Nu e usoara perioada asta la inceput, cum de altfel niciun inceput nu e usor. Vei mai da si de situatii penibile, te vei lovi si de inconveniente de tot felul, dar important e ca tu sa stii mereu ce ai de facut si pana la urma sa te distrezi... Sa te mai lasi si luat de val, condus de instinct, sa nu uiti ca ai doar 14-15-16 ani si ca traiesti pentru prima si ultima data.
"Ani de liceu, cu emotii la romana
Scumpii ani de liceu ti-i vei aminti mereu!"

Crede ma pe cuvant.

| RGeorge explică (pentru Notmyaccount):

Multumesc enorm pentru efortul depus in acest comentariu. Eu legit eram sa ma apuc de fumat si sa fiu un asshole daca nu erai sa-mi zici asta laughing
Si da, ai dreptate, nu vreau sa fiu popular, vreau doar sa fiu un elev de liceu. Ma voi antrena restul verei pe care mi-a ramas sa devin mai social, si ma voi duce la sala sa mai pun niste muschi pe mine. Multumesc inca odata pentru sfat.

3 răspunsuri:
| IonutPetre12 a răspuns:

De ce vrei asta?

| Alxblx a răspuns:

Be an asshole