| papushikroz a întrebat:

Ce sport ajuta la indreptarea coloanei in afara de inot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Din propie experienta iti recomand gimnastica medicala si inotul. Dar daca faci gimnastica medicala trebuie sa faci zilnic ca sa aiba vreun efect... poate chiar de mai mult ori pe zi.

5 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Gimnastica medicala si inotul! Astea sunt cele 2 lucruri ce te pot ajuta!

| fluturas a răspuns:

Da gimnastica medicala si sa te tii in maini pe spaliere, nu sa faci tractiuni, doar sa te tii cateva sekunde in maini asta iti va recomanda si medicul daca suferi de scoliozawinking

| alinutzacodruta a răspuns:

Nu cred ca te ajuta vreun sport... fa kinetoterapie (gimnastica medicala) si ai sa vezi rezultatele...am facut si eu si am coloana perfect dreapta tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba medicul daca poti folosi un corset lombosacral. este indicat pentru corectarea viciilor de postura, discopatie, lombosciatica, modificari degenerative, instabilitate, post-tractiuni, post-operator, contracturi musculare lombare paravertebrale, traumatisme ale coloanei vertebrale lombare, tasari vertebrale lombare consecutiv osteoporozei. eu l-am folosit acum 2 ani cand am avut un accident. mi l-am comandat online de la un magazin online de tehnica medicala. aici se gaseste: http://www.tehnica-medicala.ro/......oducts.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inotul ajuta foarte mult, cat si gimnastica medicala insotita de masaj kinetoterapeutic. Plus corset. Depinde de cat de grava este situatia. Insa, da, inotul ajuta si el. Dar ca sa ai rezultate, trebuiesc toate la un loc. Am scolioza si chiar se vad rezultate.