| riki10004 a întrebat:

Ce stiti despre dieta Rina's 90?
A incercat-o cineva happy?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu-ti distruge organismul prin diete.
Lasa dietele!
Daca vrei sa scapi de kilograme, tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

| 123lalala a răspuns:

Dieta Rina 90 –Slăbești între 18-25 de kilograme fără să te înfometezi
Publicat de Sabrina Nedelcu

Dieta Rina 90 este un regim alimentar disociat ce ține 90 de zile. Scopul acestei diete este de a te ajuta să slăbești fără să te înfometezi și de a îți echilibra metabolismul.
Acest regim se recomandă persoanelor care au depăsit greutatea normală cu peste 15-20 de kilograme.
Ceea ce e remarcabil în această dietă, este flexibilitatea. Pe tot parcursul dietei ai voie să mănânci orice, însă nu combinat.

Etapele Dietei Rina 90

Dieta Rina 90 durează 90 de zile. Cele 90 de zile sunt împărțite în etape de 4 zile, în care trebuie să respectați o anumită schemă.
Un lucru important în Dieta Rina 90 este a 29-a zi. Fiecare a 29-a zin ciclul celor 90 ale dietei, este considerată zi de detoxifiere, astfel că, în 3 zile din 90, va trebui să consumați numai apă plată.
Dacă țineți dieta cu strictețe, ar trebui ca a 29-a zi, să urmeze după ziua cu Vitamine. Apoi, după ce ați ținut cura de detoxifiere, începeți din nou ciclul cu Ziua de Proteine.

Reguli importante de ținut minte!

1. Dieta Rina 90 nu poate fi urmată de persoane care suferă de diabet sau afecțiuni ale stomacului!
2. Poți consuma ceai și cafea în orice cantitate dorești însă fără zahăr sau alți înlocuitori.
3. Nu trebuie să eliminați nici un aliment din cele indicate, deoarece au rolul lor, și omiterea unuia poate provoca diferite carențe sau afecțiuni.
4. După terminarea dietei, următoarele 90 de zile puteți mânca normal, însă la micul dejun trebuie să consumați numai fructe.

PRIMA ZI – Ziua de Proteine

Se vor consuma numai proteine ( carne și produse lactate), dar și legume și o felie mică de pâine.
Alimente indicate: orice sortiment de carne ( vita, pui, curcan, sau porc ), dacă nu dorești carne, poți consuma în locul ei, 3 ouă fierte sau prăjite, ori brânzeturi sau cașcaval cu o felie de pâine integrală.
Dacă nici cele de mai sus nu sunt pe placul tău, poți consuma pește sau fructe de mare.
La prânz trebuie să consumați un pahar cu suc proaspăt de roșii.
La cină aveți voie să mâncați legume în orice cantitate, preparate sau crude însă fără ulei.
Nu puteți consuma legume care conțin amidon, cum ar fi cartofii.

A DOUA ZI – Ziua de amidon

Trebuie să consumați carbohidrați complecși, de exemplu cereale și rădăcinoase, și legume.
Alimente indicate: orice sortiment de legume și verdețuri: fasole, mazăre, linte, cartofi, năut și soia, obligatoriu fierte.
Mai poți consuma orez, arpacaș, hrișcă sau alte cereale, și supă de zarzavat.
Pe lângă toate aceste alimente, la prânz puteți consuma o felie de pâine integrală.
Când preparați legumele, dacă doriți, puteți adăuga condiment, ketchup, sare sau suc de roșii.
La cină consumați aceleași alimente însă în cantități mai mici.

ZIUA A TREIA – Ziua de carbohidrați

Trebuie să consumați în această zi, produse de patiserie, prăjituri, iar la cină dulciuri, înghețată sau ciocolată neagră. Dulciurile, dar în special ciocolata neagră, ajută foarte mult la îmbunătățirea funcționării inimii. Consumul în cantități mici de ciocolată neagră ajută la scăderea colesterolului.
Puteți consuma în această zi, la prânz, paste fierte cu condimente sau sosuri pentru pizza ori ketchup, bulion sau roșii, dar și legume sau cereale. La cină, puteți mânca o feli mică de tort sau o prăjitură, ori două sau trei bucăți de cozonac. Dacă acest meniu nu te satisface, poți mânca trei cupe de înghețată și obligatoriu o bucată de ciocolată neagră.

ZIUA A PATRA – Ziua de vitamine

Această zi îți oferă privilegiul de a consuma în orice cantitate fructe, nuci și semințe, iar dacă dorești le poți combina cu legume.
Fructele alese pot fi de orice soi, în orice cantitate, proaspete sau uscate. Dacă dorești, le poți combina cu legume proaspete.
Mai poți opta și pentru sucuri naturale de fructe sau legume, nuci și semințe în porție de 25 de grame.

Dacă respectați aceste principii simple ale Dietei Rina 90, nu există nici o urmă de îndoială că nu veți slăbi. Mult succes!
fundita?

| 123lalala a răspuns (pentru 123lalala):

P.S : a incercat-o o matusa si sa stii ca daca te intereseaza cu adevarat sa slabesti chiar functioneazawinking

| riki10004 explică (pentru 123lalala):

Cat a slabit? in cat timp?