| EternalVampire a întrebat:

Ce sunt nefrita si cistita? help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
NEFRITA sau PIELONEFRITA
Este o inflamatie a rinichilor.
Ca simptome poti avea:
- fatigabilitate, slabiciune, cefalee, alterarea starii generale, somnolenta, gust neplacut in gura, greutate in mezogastriu, scaderea poftei de mncare, meteorism, diaree, febra sau subfebrilitate, durere in regiunea lombara, dereglari de mictiune (polachiurie, disurie), hipertensiune arteriala, edem al fetei, paliditate, uscaciunea pielii si mucoaselor.
Iti recomand sa mergi la medic, iti va face hemograma, analiza urinei generala etc.
Iar CISTITA, este o inflamatie a vezicii urinare si a uretrei.Este foarte des intalnita,majoritatea femeilor pot avea cistita macar o data si se poate repeta.
Daca se intampla sa ai cistita,pana sa te duci la medic,bea multa apa, sa fi sigura ca urina ta este diluata.
Ca simptome ai:
-senzatia frecventa de a urina, ziua si noaptea, dar fara a elimina o cantitate mare de urina.
-arsuri puternice in timpul urinarii.
-senzatia de presiune, durere si sensibilitate in zona vezicii.
-contact sexual dureros.
Te pup!

5 răspunsuri:
| Crucia a răspuns:

Nefrita - Nefrita este o boala inflamatorie a unui rinichi sau a ambilor rinichi.
Cinstita - Cistita este o inflamatie a vezicii urinare.

Sper că te-am ajutat happy.
Fundă? :3.

| EternalVampire explică:

Da dar ale carui sistem apartin?

| Irena97 a răspuns (pentru EternalVampire):

Ale sistemului cu 3 ecuatii cu cate 2 necunoscute. TU iti faci lectiile aici?

| EternalVampire explică (pentru Irena97):

Nu dar intreb unde nu stiu deloc