| LilianaT a întrebat:

Ce trebuie sa faci cind ai temperatura?
Am nevoie urgent de parerile voastre.
Mersi mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

LilianaT e simplu :
Ibuprofen - Pentru a scădea temperatura
Paracetamol Sinus - Tot pentru a scădea temperatura
Legi la cap o batistă cu carmol.
Atât de simplu este.

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai doctorul stie ce poti avea. Temperatura poate fi si de la o infectie in organism.Nu neaparat raceala.

| mona a răspuns:

Sa iei un paracetamol, sa bei un ceai caldut si sa stai in pat, daca temperatura e mare mergi la medic

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi la medic pentru a identifica cauza/diagnostic şi pentru tratamentul aferent.

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de varsta, de cate grade ai, de cauze! Daca e pana in 38 poti pune sosete ude si stopite cu otet.Sau cartofi rasi pe frunte.Deasupra o compresa sau efarfa sa prinda cartofii
Daca temperatura totusi nu trece si trece de 38 poti lua un paracitamol sau orice pastiluta care combate febra.
Dar daca gluma se ingroasa de urgenta la medic

| Felys a răspuns:

Aspirina si paracetamolul scade temperatura

| Delicacy a răspuns:

Temperatura înseamnă creşterea fluxului sanguin şi apare în cazul în care organismul tău suferă o infecţie.Îţi recomand să cumperi de la farmacie comprimante cu ibuprofen, dar dacă observi că temperatura persistă şi e mai puternică, ai nevoie de consultaţiile unui medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Dacă vorbim de o temperatură mare, 38-39-40,de urgenţă mergi la cemera de gardă!
Dacă e mai mică o compresă umedă, o bucată de pânză moale udată şi stoarsă bine, scade considerabil temperatura. Dacă ai febră mai mare, aplici comprese călduţe (la temperatura camerei) pe frunte, pe încheieturile mâinilor şi pe gambe. Ţii acoperit restul corpului. Dar dacă temperatura corpului depăşeşte 39, 5, nu foloseşti comprese calde, mergi la medic. În schimb pui comprese călduţe, pentru a opri urcarea febrei. Schimbă-le pă măsură ce iau temperatura corpului şi continui până scade temperatura.
Atenţie: Nu foloseşti comprese reci: recele provoacă constricţia vaselor de sânge, blocând sângele în interiorul lor şi ridicând şi mai mult temperatura.
Însănătoşire grabnică!
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| ℓσяєภยş a răspuns:

Temperatura normala a corpului variaza intre 36, 5 si 37 grade Celsius in functie de fiecare om in parte. Daca temperatura depaseste pragul de 37, 5 si tinde sa ajunga spre 39 grade Celsius atunci este cazul sa te alarmezi si sa iei masuri. Sa te alarmezi constient, pentru ca un atac de panica ar fi tot ce ti-ar mai lipsi pentru o zi " perfecta ". Pe langa asta, vei observa si o alta schimbare in rau a starii tale: se va citi pe fata ta ca ceva este in neregula.Vei observa o rigiditate a cefei si alte semne de boala, neplacute.

Transpiratia te ajuta sa iti racesti organismul si ajuta la crearea unui echilibru in corpul tau, privind temperatura. Pentru asta, consuma cat mai multe lichide: apa, sucuri naturale pentru intarirea organismului, ceai din cocktail de plante, ceai de tei, scoarta de salcie.

Nu folosi comprese cu apa rece sau cu gheata pentru ca vei agrava raceala. Poti folosi comprese caldute, stoarse destul de bine pe frunte sau pe picioare, pana cand temperatura corpului se va regla.

De fiecare data cand am avut febra am luat o fiola de algocalmin sau am luat un paracetamol. Acestea pot fi luate fara reteta si de cele mai multe ori, sunt ca o mana cereasca. Citeste cu atentie prescriptia medicamentului si nu face combinatii nefericite de tratament.

Nu ai niciun motiv sa te imbraci cat mai gros, sau sa te acoperi cu pilota si vreo doua randuri de paturi, pentru ca asa cu siguranta nu vei scapa de febra. Temperatura camerei nu trebuie sa fie mai mare de 20 de grade, iar tu poti sta imbracata cat mai lejer.

| Flory1243 a răspuns:

Iti pui sosete cu otet, un supozitor in fund si gata.

| andruschi a răspuns:

Te dai cu spirt
te invelesti cu un cearsaf cu apa rece

| darrio2007 a răspuns (pentru andruschi):

Ai probat chestia cu cearsaful cu apa rece?

| andruschi a răspuns (pentru darrio2007):

Da

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

Si a mers?

| Azµre a răspuns (pentru darrio2007):

În cazuri extreme se face asta dar nici atunci decât la spital, când are o temperatură de 41 jumate - 42 ca să nu facă leziuni cerebrale, se pune gheață pe tot corpul, da e cu totul altă metodă... la 38-39 de grade nu se face asta că mai rău face decât bine...

| darrio2007 a răspuns (pentru Azµre):

Daca fata era in situatia de a ajunge la cearsaf nu cred ca mai avea puterea sa puna aceasta intrebare aici.De asta i-am si raspuns asa lui andruschi.

| Azµre a răspuns (pentru darrio2007):

Exact!

| andruschi a răspuns (pentru darrio2007):

La mine da
si merge pentru ca atunci cand ai febra mare poti avea si frisoane, iar acestea sunt ameliorate de apa rece/gheata
dar trebuie sa te si vada un medic totusi
faza cu cearsaful mie mi-au facut-o cei de la smurd asa ca nu cred ca e "leac babesc"

| darrio2007 a răspuns (pentru andruschi):

Nu am spus ca e leac babesc.Dar se foloseste in cazuri extreme.

| andruschi a răspuns (pentru darrio2007):

Da stiu

| rudibob a răspuns:

Pai eu ma pun in pat, imi da tata chiloti pan la glezna si mi baga 1 supozitor, apoi 5 minute stau asa in fundu gol si el se uita la fundu meu si mi mai pune unul si gata.