| 1290 a întrebat:

Ceau, am aproximativ 65 de kg vreau sa ajung pe la 60-62 de kg.M-am apucat sa alerg 5 zile pe saptaman, cati km ar trebui sa alerg in fiecare zi? Si cam ce as putea sa mananc nu chiar pentru dieta dar nici prea greu. funda... happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

NU este o "regulă" şi, oricum, trebuie s-o iei TREPTAT ( să nu te forţezi )!

Eventual, începi cu 500 m vreo câteva zile, apoi treci la 750 m câteva zile, apoi la 1 km, etc.

O zi frumoasă.

14 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

Cam 2 km ar fi de ajuns.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
In jur de o ora pe zi.Incearca sa o iei treptat, sa nu te suprasoliciti.
Este de ajuns sanu mai mananci dupa 6 seara, la 6 poti manca un iaurt, pentru ca este usor de digerat.
Poti pune niste fructe in el, de ex. banane.Sa nu iei iaurt direct cu fructe.
In rest... poti manca ce vrei.
Bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime ai acum ( respectiv, dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| 1290 explică (pentru bursuc001):

Am 15 ani si cam 1.73-1.75 nu stiu sigur... si sunt baiat happy si da vreau sa slabesc mai ales de la muschii de la picioare si poate ii ciudat dar si de pe fund laughing (sunt baiat mentionez inca o data)

| bursuc001 a răspuns (pentru 1290):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 66 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 1 kg mai PUŢIN decât greutatea IDEALĂ, aşa că, este PERFECT!

NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

O zi frumoasă.

| 1290 explică (pentru bursuc001):

Dar vreau sa dau macar de pe fund (ii cam ciudat stiu) si de pe picioare cum pot?

| bursuc001 a răspuns (pentru 1290):

Exerciţii fizice care să folosească aceşti muşchi : genoflexiuni, alergare, mersul piticului, mers pe bicicletă, aparate de la sală, etc.

| 1290 explică (pentru bursuc001):

Ok mulumesc, si cam cati km ai zice ca trebuie sa fug?

| bursuc001 a răspuns (pentru 1290):

Cu plăcere!

NU este o "regulă" şi, oricum, trebuie s-o iei TREPTAT ( să nu te forţezi )!

Eventual, începi cu 500 m vreo câteva zile, apoi treci la 750 m câteva zile, apoi la 1 km, etc.

O zi frumoasă.

| OnuOnulică a răspuns:

Cred ca 1 km.

| Galatz a răspuns:

Sa bei ceai de salcam,
Sa mananci branza de capra.

| Levelstar a răspuns:

Daca ai teren de fotbal prin zona fa cel mult 10 ture de teren pe zi iti ajunge

| TheLegend1997 a răspuns:

Pai ar trebui sa alergi mai intai mai putin vezi si tu cat poti sa nu te fortezi prea tare si dupa o sapt mai adaugi putini metri si tot asa. vezi si tu ce poti. Asa acum cu mancatul. pai poti sa mananci orice dar bea multa apa si mananca fructe si legume proaspete. incearca sa nu mananci ciocolata sau fast food sau alte chestii nesanatoase: chipsuri sau sa bei sucuri acidulate;. sper ca te-am ajutat happy

| JohnZ a răspuns:

Alearga in continuare.Mentine acest stil.Intotdeauna sa cresti distanta de parcurgere pentru a avea rezultatele dorite.Continua cu ce faci acum, iar creste putin cate putin zi de zi.Imagineaza-ti cum o sa fii peste 3 luni sa zicem, strong! big grin Spor la treaba! happy

| Eucupersoanamea a răspuns:

De mancat poti incerca sa mananci cat mai condimentat poti, ardeiul iute rosu este cel mai recomandat pentru ca previne depunerea grasimilor si stimuleaza digestia, uni spun ca nu trebuie sa mananci dupa 6 seara, dar de fapt trebuie sa mananci vreo 2 ore inainte sa te culci, nu amesteca alimentele crude cu cele gatite, si iti pot sugera pentru indepartarea tesutului adipos dusurile alternative[Realizarea dusurilor alternative: presupune consecutiv aplicarea unui jet suficient de puternic de apa rece (temperatura trebuie sa fie de 20°C) si la scurt timp, aplicarea pe aceleasi zone cu ajutorul dusului, a apei calde (38-40°C). Nu se vor realiza astfel de dusuri pe intregul corp, ci doar pe portiuni izolate, in special pe membrele inferioare (coapse, gambe) si pe zona bazinului, eventual pe abdomen. Jetul de apa proiectat de dus trebuie sa fie suficient de puternic, astfel incit sa creeze si o senzatie usoara de masare a zonelor pe care il aplicam. Vom incepe cu proiectarea jetului de apa rece pentru un interval de 30-50 de secunde, dupa care treptat reglam apa astfel incit sa se incalzeasca (intr-un interval de inca 60 de secunde) si apoi mentinem jetul de apa calda pentru inca 50-60 de secunde. Putem face astfel 3-4 treceri treptate de la apa calda la rece si invers, miscind dusul pe suprafata corpului astfel incit sa realizam o stimulare cit mai intensa a tesuturilor. Imediat dupa incheierea acestui dus alternativ ne vom sterge foarte bine cu un prosop aspru si vom evita sa iesim afara din casa timp de 30 de minute], incerca pe cat posibil sa nu mai consumi zahar, il poti inlocui cu indulcitori, Mult noroc!