| fdsdf a întrebat:

Cind sa port masca de protectie pentru gripa porcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Masca chirurgicala nu prea are efect impotriva gripei pocine. teoreti ar scadea sansa sa iei gripa porcina cu 1-2% in cazul in care ai purta masca non-stop. In primul rand masca nu inchide ermetic gura, lasand locuri pe unde aerul intra "nefiltrat". De asemenea masca chirurgicala a fost inventata pentru a proteja pacientul de flora din respiratia doctorului, si nu invers, asa ca masca are pori foarte mari fata de dimensiunile virusurilor, fiind foarte usor ca acestea sa patrunda in plamanii celui care poarta masca prin absorbtie datorita presiuni negative produsa de inspir. De asemenea masca nu o sa fie purtata non-stop, asa ca in momentul cand e scoasa, toata miscarea aceia de scoatere nu o sa faca decat sa elimine din masca toate virusurile de care te-a protejat. De asemenea daca cineva cu gripa porcina tuseste spre tine, si hainele tale o sa fie infectate, ceea ce te face sa fi vulnrabil in momentele fara masca (cand o sa te schibi o sa contaminezi aerul din casa).
Pe scurt: singura cale de a te proteja este sa porti un costum ed protectie cu sursa de oxigen proprie (inspiri doar din tubul de oxigen cu continut steril), iar casa ti-o transformi intr-o camera sterila prin etansarea ei si crearea unei camere de decontaminare inainte de a patrunde in casa. Toate celalalte solutii sunt nefolositoare.
Cea mai buna cale de a te proteja contra gripei AH1N1, e sa iti suplimentezi ratia de vitamine, si sa te protejezi prin spalarea mainilor, si evitarea aglomeratiei (daca fiecare bolnav ar tusi in batista, nu ar fi nici o problema nici cu aglomeratia).

9 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

laughinglaughingr8driver,straight face, hy renata28!happy din cate stiu aceasta masca este purtata in Mexic, adica exact unde a inceput gripa porcina... ea avand o expresie serioasa si care sa ascunda faptul ca o porti(masca), asadar avand imprimata pe ea o gura si o mustata!big grinsuna funny, vom fi cool oricand!, valabil pentru. mine sau si pentru. unii. mastile ".se port", pe strada tongue!, sa auzim numai de bine, bye!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Niciodata. Gripa asta e doar o porcarie.

| alecs871 a răspuns:

Poti purta masca daca esti afara si este frig.

Cred ca singura ei menire este sa tina iarna de cald, nu este foarte bine sa tragi aer rece in plamani, alta folosire mai buna nu as putea sa vad.

| blue_butterfly a răspuns:

Daca nu are cristale swarovsky, nu o purta niciodata. http://www.agenda.ro/......ovski.html

| r8driver a răspuns:

Cind dai mincare la porcirolling on the floor

| cheloo74 a răspuns:

Atunci cand ai chef sa fii penibila, poti sa o porti.

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Da dc sa o porti laughing)).
Eu vad in fiecare zi la scoala copchii cu tot felul de masti ca vai doamne chestia aia ii protejeaza ...eu ma imbolnavesc ft repede .nu am purtat masca aia stupida ...sambata trecuta am fost la mare .si uite ma ca nu's nici racita si nici nu am gripa noua si mentionez ca la mare am avut in sus un tricu si un hanorac!
Masca aia nu e buna de nimic, eu iti recomand gelurile pentru maini, le gasesti la plafar costa intre 9 si 15 lei si niste vitamine A-Z pentru imunitate si hai sa terminam cu prosteala! Apropo daca nu ati observat vine IARNA! E normal sa racim! Mai ales ca am trecut de la o extrema la alta!

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Apropo ai vazut pe strada o groaza de adolescenti cu masti, nu?
Aja e moda acum, sa purtam masti de chirurgwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-o-ncolo de masca. Ai grija sa ai o alimentatie sanatoasa si o igiena personala corecta. Restul sunt basme. Virusul nu poate fi oprit de o simpla masca. Sanatate!