| Zeynepabc a întrebat:

Am avut contact sexual protejat in ziua ovulației, fără ejaculare in vagin. Menstruația mi-a venit, am avut simptomele premenstruale, dureri de burta in ziua in care mi-a venit. Poate fi o sarcina? Mi se pare ca menstruația a fost la fel

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in situatia in care prezervativul nu ar fi ramas intreg dar fiindca ejacularea nu a avut loc inseamna ca nici formarea sarcinii nu se putea produce. De asemenea din moment ce ti-ai inceput viata sexuala ar fi trebuit sa fii suficient de informata, incat sa stii/sa cunosti deja faptul ca s-a stabilit atat stiintfic cat si medical ca insasi simpla pornire a menstruatiei in jurul datei preconizate si desfasurarea ei in conditii similare cu menstruatiile avute/produse anterior, reprezinta intotdeauna GARANTIA ca in proportie de peste 99, 9 % in timpul ciclului menstrual anterior NU s-a produs fecundarea ovulului, NU s-a format o sarcina si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina. Acest lucru se produce din cauza faptului ca intre timp endometrul a imbatranit, s-a degenerat si a devenit inutil in organism si printr-un proces bine stabilit, acesta este transformat in menstruatie si eliminat sub forma sangelui menstrual. Rezulta ca in aceasta situatie este exclusa in proportie de 99, 99% posibilitatea de a mai putea exista o sarcina chiar si ipotetica. In concluzie daca dupa ultima menstruatie NU ai mai intretinut contacte sexuale neprotejate reiese foarte clar ca NU poti fi insarcinata in acest moment. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Rostul si rolul protectiei folosite este exact cel de a impiedica formarea unei sarcinii nedorite si in acelasi timp de a permite sa se intretina contacte sexuale in fiecare zi a oricarui tip de ciclu menstrual. In concluzie formarea unei sarcini nedorite, devine IMPOSIBILA in cazul in care protectia folosita a fost adecvata si daca a ramas intreaga/intacta in cazul folosirii prezervativului. Multa sanatate!

| Zeynepabc explică (pentru corbulalbrosu):

Nu stiu daca a rămas intact

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Zeynepabc):

Chiar si in situatia in care prezervativul nu ar fi ramas intreg dar fiindca ejacularea nu a avut loc inseamna ca nici formarea sarcinii nu se putea produce. De asemenea din moment ce ti-ai inceput viata sexuala ar fi trebuit sa fii suficient de informata, incat sa stii/sa cunosti deja faptul ca s-a stabilit atat stiintfic cat si medical ca insasi simpla pornire a menstruatiei in jurul datei preconizate si desfasurarea ei in conditii similare cu menstruatiile avute/produse anterior, reprezinta intotdeauna GARANTIA ca in proportie de peste 99, 9 % in timpul ciclului menstrual anterior NU s-a produs fecundarea ovulului, NU s-a format o sarcina si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina. Acest lucru se produce din cauza faptului ca intre timp endometrul a imbatranit, s-a degenerat si a devenit inutil in organism si printr-un proces bine stabilit, acesta este transformat in menstruatie si eliminat sub forma sangelui menstrual. Rezulta ca in aceasta situatie este exclusa in proportie de 99, 99% posibilitatea de a mai putea exista o sarcina chiar si ipotetica. In concluzie daca dupa ultima menstruatie NU ai mai intretinut contacte sexuale neprotejate reiese foarte clar ca NU poti fi insarcinata in acest moment. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

La "contract sexual protejat" m-am oprit din citit. Nu eşti gravidă.