| VladDu a întrebat:

Cine a avut pietre la rinichi si a reusit sa se vindece? Sau macar cunostinte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Diav0la a răspuns:

Tatal meu a avut. Am si eu. Uneori glumesc pe tema asta spunand ca as putea sa fac o afacere din asta, sa-mi deschid o balastiera. laughing Ceaiuri multe ca sa le elimini. Coada calului, matase de porumb, codite de cirese, pir - sunt cateva plante recomandate in astfel de cazuri. Tatal meu, de exemplu, era programat pentru operatie. Cu o zi inainte, la Fundeni, a intalnit o asistenta mai in varsta cu care a stat de vorba. L-a sfatuit sa bea 5 l de ceai, apoi i-a pus in brate niste cutii cu instrumentar sanitar si l-a pus sa alerge pe treptele de la intrarea in spital vreo jumatate de ora. Noaptea a eliminat piatra si, evident, a scapat de operatie. Acum eu nu zic sa faci exact asa, da rdaca situatia e deranjanta, bea cel putin 3 l ceai, regim alimentar, fara sare si miscare cat mai multa. Cand o sa le elimini ai sa stii cu siguranta! Multa sanatate!

21 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Pt pietre la rinichi bea ceai de patlagina este cel mai bun ceai eu asa am sfarmat pietrele multa bafta.

| Psihoyounger a răspuns:

Matusa mea!

Psihoyounger

| emima a răspuns:

Eu am avut pietre la rinichi dar le-am eliminat cu lichide dar depinde mai intai trebuie sa mergi la doctor nu sta asa macar pentru sfaturi

multa bafta

| cristi27 a răspuns:

Daca pietrele sunt mici se vor elimina prin urina daca sunt mari cred ca trebuie operatie

| mary_5801 a răspuns:

Daca mananci pepene rosu in fiecare zi, ajuta la eliminarea pietrelor.sora mea a avut niste pietricele mici dar dureri insuportabile. a fost nevoie si de tratament 2 saptamana.si am uitat:ceaiuri multe a spus si medicul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pietrele la rinichi se vindeca, insa ramane o foarte mare predispozitie spre a reaparea, eu am avut pietre la rinichi, si chiar daca nu mai am (sper), tot ma mai dor rinichii cand racesc.
Tin minte ca doctorul imi spusese ca dupa ce scap de pietrele la rinichi, ar fi bine sa merg intr-o statiune in care se trateaza aceste afectiuni, pentru a preveni reaparitia lor.
De asemenea, este o buna idee sa consumi bere, aceasta va ajuta la eliminarea oricaror inceputuri de pietre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci eu beam ceai toata ziua, in loc de apa. Minim doi litri de ceai pe zi. Reteta:
Coada calului
Macese
Ienupar
O data pe zi, la asta adaugam si pir (el este cel care farimiteaza pietrele), dar asta doar o data pe zi, nu ai voie mai mult. In rest, ceai din celelalte trei, zi si noapte, mereu proaspat facut (fireste racit la temperatura camerei, dar ideea este sa fie proaspat), ca sa ai trafic urinar si sa elimini pietrele. Dureaza ceva, in functie de cit de maricele sint, eu ma zvircoleam de durere, da asta e, supoti ca trece. In final, faci pipi maroniu, ca zatu de cafea si te ustura putin, dupa care adio dureri. Cum ziceam e testat pe mine si a dat rezultate. noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bombardari cu ultrasunete dar apoi trebuie sa tii un regim si sabei cel putin 3l apa pe zi si poate nu mai apar. nu se vindeca de tot. odata ce ai facut vei face mereu daca nu ai grija ce mananci si sa bei apa multa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie la consumul de ceai medicinal, ca orice alte substante, supradoza poate face rau, adica ceaiurile speciale pentru litiaza contin anumite substante, eu am baut cateva zile in exces si m-am simtit rau, doctorita mi-a spus sa nu beau decat max. 3 cani de ceai pe zi si restul pana la 2 l min. lichide, de preferat apa plata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu acum ma lupt cu o "pietricica" de 7mm... dr ma asteapta la operatie cu ultrasunete, de vreo saptamana tot incerc sa o elimin "natural" - mult ceai, rowatinex si mancat mai cu ferealahappy a, 2 zile am luat un decoct de radacina de patrunjel si nu am mancat nimic - am exagerat putin ca nu asa erau instructiunile dar disperasem de durere - si nu s-a intamplat nimic. Mi-e cam teama sa nu fac vreun blocaj renal ...desi nu ma pricep si s-ar putea ca teama mea sa para hilara cuiva cu pregatire medicala. Mai astept, sa vedem, poate dispare; da doamne!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, sunat Ana si am pietre la rinichi. Anul trecut prin august am fost dusa de uregenta la spitalul SF Ioan din Bucuresti. cand m-am internat mi-au spus ca o sa ma opereze si scoate piatra
dar nu a fost asa mi-a introdus o sonda pur si simplu degeaba dupa care m-au externat spunandu-mi sa ma duc la spitalul CRF pentru o sedinta ESWL pentru ca ei nu poate sa mai imi faca nimic am ajuns la CFR si am facut sedinta dupa mai multe analize si radiografi, am facut o sedinta ESWL si am plecat acasa cu piarta ( nereusind sa imi sparga de tot piatra )cu tot si acum cand iti scriu ink ma mai baga in seama cu cate o intepatura urmeaza o noua intrnare. Ce pot sa iti spun ca tratament : ceaiuri cat de multe si uriclar asta mi-a data mie dupa ESWL bafta ca o sa ai nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrajeli ``` eu le am de 20 de ani nu scapi de ele fara operatie cu laser la o clinica buna... durerile te apuca cand ti e lumea mai draga si te tin cat vor ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce am cautat mult pe internet am aflat si eu o reteta magica de a elimina piatra fara durere si e tratament ieftin si fara efecte secundare cica(tratamentul dureaza cateva ore,vreo 3 si in aceeasi zi se elimina si piatra).Eu nu am incercat ca nu a fost cazul...nu vreau sa fac din asta reclama ca nu am nici un interes dar poate va ajuta.Scrieti e-mail la adresa moisalin@yahoo.com si va dau detalii cu cea mai mare placere.Intentia mea e doar sa ajut.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut pietre la rinichi.si am fost operata cu laserul.ale mele erau destul de mari. facusem infectie deja.pentru ca se formasera de mult am inceput sa fac 40° febra 10 zile acasa cu medicamente crezand ca e o simpla raceala dar febra nu scadea slabisem 7kg in 10 zile. m-am dus la urgente la spital (eu sunt in Italia) si mau internat de urgenta a doua zi mi_au bagat un tub in rinichi pentu a scoate infectia. fara operatie pe cale vaginala.si dupa 20 de zile am facut operatia cu laser care a durat 30 d min. nu a fost foarte dureroasa.acum merg maine sa imi scoata tubul si am scapat.trebuie sa bei minim 2 litri de apa la zi sau mult ceai. indiferent de care... multa sanatate si sper ca nu e nimic grav un pupic la toti romani

| Vasilica_Stan_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna am si eu o intrebare cat de mare a fost piatra si eu sunt in Anglia si de 3 zile am tubu bagat prin utera catre rinichi ma doare cand urinez la fel ai patit si tu? o sa primesc prin posta in maxim 2 sapt o sa ma cheme sa scoata piatra acum esti ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea in loc de apa ceai de matase de porumb in 2 luni dizolva piatra daca nu e prea mare

| sv06hmp a răspuns:

Da eu am fost operat de doua ori la un rinichi pietre de 3 cm. am facut si atreia oara si nu am mai mers la operatie m/am vindecat pe cale naturala in zona sv. este un izvor de apa care in decurs de o luna mi/a macinat piatra de 3 cm. si am eliminat/o fara dureri prea mari si fara operatie.de atunci am trimis multi oameni la aceea apa ca sa scape de durerile insuportabile sin chinuitoare pe care le/am supottat si eu timp de 15 ani si care nu au ezitat ulterior sa imi multumeasca scapind si ei de pietre la rinichi de aceea nu ezitati, spunea Hristos intr/o imprejurare :fara plata ati primit fara plata sa dati... faceti si voi la fel daca aveti probleme. aveti o masina la dispozitie si citeva canistre pentru apa merita sa incercati. pentru relatii mail. sv06hmp@gmail.com

| cristi_8854 a răspuns:

Buna! Eu am avut piatra mare,si am luat Blemaren, daca vrei detalii scrie-mi, si o sa scapi de petre garantat.

| cisabel a răspuns (pentru cristi_8854):

Doresc sa stiu cum te-ai vindecat de pietre. Scrie-mi detalii pe email: cisabelcor@gmail.com
Te rog sa-mi raspunzi. Multumesc.

| Irina_Urs_1964 a răspuns:

Picături de renalex. Împreună cu ceai de Osul iepurelui. Poți să elimini piatră la rinichi. O cura de 10 zile

| Adina_Stefan_1988 a răspuns:

Buna ma numesc adina si am 23 de ani. in primul rand am avut in total sapte opt pietre la rinichi la inceput ca s-ar putea sa am nisip. vezi Doamne ceva usor nimic adevarat, au inceput crizele de rinichi etc, si pana la urma am ajuns la operatie foarte greu imi este sa vb despre asta dar din experienta prin care am trecut vrea sa ajut oameni care au probleme cu rinichi sfatul meu exista la farmacie un tratament numit uralytu este foarte bun in doua luni am eliminat sase pietre doua foatre mari si restul mai micute dar este foatre bun chiar da randament, va pup si aveti grija de voi beti multe lichide si nu mai cascati gura la oameni care in general au impresia ca le cam stiu. gen nu te vindeci nu scapi... ba da se poate cu rabdare si credinta in Dumnezeu o zi buna va doresc tuturor si fruntea sus