| deyutza_6928 a întrebat:

Cine a incercat pastile de ingrasare? As vrea si eu, dar nu stiu de care. Sunt prea slaba. Am 38 kg si am 1.63. Vreau sa ma ingras si nu stiu cum. Va rog, ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nici un aliment în sine nu îngrașă!
Fiecărui aliment i se asociază niște calorii.
Fiecărei activități i se asociază o pierdere de calorii.
Iar un om are nevoie de un număr de calorii în funcție de ce face și de temperatura în care stă!
Energia o ia din hrană.
Dacă omul bagă în el prin mâncarea consumată, mai multe calorii decât consumă pe un timp mai îndelungat, se îngrașă!
Poți mânca și multă slănină, dar dacă faci eforturi fizice mari și dacă este și frig și să nu te îngrași!
Deci nici o mâncare „ în sine", nu îngrașă, dar suma a ce bagi în tine nu trebuie să depășească sistematic necesarul, că atunci te îngrași!
Deci dacă ești deșteaptă atunci faci multă mișcare, deci gimnastică și ceva sport!
Asta nu înseamnă că nu poți consulta tabele cu calorii și vorbind cu familia să le explici că tu vreai să mănânci alimente cu un număr mai mic sau mai mare de calorii, astfel dacă vrei să slăbești mănânci în principal alimente cum cum ar fi fructe și legume, carne slabă, pește slab, care în general au mai puține calorii sau respectiv carne grasă, nuci, fructe foarte dulci, pește gras, ciocolată, șamd dacă vrei să te îngrași, dar asta nu înseamnă să nu consumi de loc fructe și legume proaspete că au vitamine și minerale utile!
Poți mânca orice, condiția este legată de suma caloriilor introduse în corp prin alimentație și de câtă mișcare faci!
Dietele sunt prostii!
O dietă bine făcută, pleacă de la vitaminele și microelementele care trebuie să intre în corp și ține seama de vârsta și de afecțiunile persoanei și este făcută de un medic specializat în nutriție și probleme de nutriție.
Tu trebuie să bagi în tine prin alimente: vitamine, micro-elemenți: calciu, fosfor, potasiu, zinc, fer, șamd precum și alte substanțe nutritive, deci trebuie o alimentație diversă și asta se învață din cărți de nutriție!
Să nu mănânci porcării sintetice cu substanțe cancerigene!
Să nu mănânci cu grăsime prăjită, etc.
Majoritatea mâncărurilor trebuie să fie crude sau fierte, fără prăjeli, că prin ulei prăjit, că bagi în tine substanțe cancerigene!
Spre a slăbii trebuie să faci sport și mișcare!
Nici nu trebuie să slăbești repede ci câte puțin și constant și este asocierea dintre mișcare și dietă.
Dacă slăbești prea repede îți va atârna pielea și vei arăta groaznic.
Citește cărți privind nutriția sau privind alimentația omului, sau cum se mai numesc, alimentația omului sănătos și bolnav, etc.
Se slăbește fiind activ, nu cu regimuri alimentare fanteziste.
Dacă nu vrei să slăbești, ci să faci numai mușchi trebuie să ai o alimentație cât mai diversificată, ca să nu-ți lipsească nimic din cele necesare.
Dacă vrei să te îngrași puțin mănânci ceva mai mult decât necesarul zilnic de calorii și te îngrași puțin.
Este mai ușor să te îngrași decât să slăbești, că alimentele care îngrașe sunt mai ieftine și deseori ceva mai bune la gust.
Ciocolata este mai scumpă, dar toți vor să mănânce ciocolată.
Asta este la modul general, iar în cazul tău trebuie să consulți tabele cu calorii :
http://calorii.oneden.com/
http://www.beautycenter.ro/nutritie/tabel-calorii
http://www.cauta-cazare.ro/calorii.php
http://funlink.nisi.ro/articol.php?articol_id=3
http://www.bonduelle.ro/tabele-de-calorii
http://www.bonduelle.ro/cate-calorii-sunt-in-carne
http://www.bonduelle.ro/cate-calorii-sunt-in-lactate
http://www.bonduelle.ro/cate-calorii-sunt-in-dulciuri
http://www.bonduelle.ro/cate-calorii-sunt-in-peste-si-in-fructe-de-mare
http://www.bonduelle.ro/cate-calorii-sunt-in-paine
http://www.bonduelle.ro/cate-calorii-sunt-in-produsele-fainoase
http://www.bonduelle.ro/tabel-de-calorii-ale-supelor
http://www.bonduelle.ro/tabel-de-calorii-ale-deserturilor
http://www.bonduelle.ro/cate-calorii-sunt-in-ciuperci
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/
http://www.bonduelle.ro/cate-calorii-sunt-in-legumele-bonduelle
http://www.florentina.ro/index.php?cat_id=375
http://fitclub.ro/cura-slabire-nutritie/tabel-calorii-alimente
http://fitclub.ro/cura-slabire-nutritie/tabel-calorii-lapte-derivate
http://fitclub.ro/cura-slabire-nutritie/tabel-calorii-carne
http://fitclub.ro/......leaginoase
http://fitclub.ro/cura-slabire-nutritie/tabel-calorii-legume-proaspete
http://www.miresici.ro/f19/2200-lista-calorii-pentru-un-regim-sanatos/
etc mai caută și tu!
Ai să vezi că diferite tabele indică la aceiași mâncare un număr diferit de calorii pentru că nu este ceva f științific făcut.
Și mulți au copiat din cărți că așa fac și au făcut greșeli de copiere.

100 de grame de fructe uscate au mai puțină apă decât fructele proaspete și implicit mai multe calorii, decât aceiași 100 de grame de fructe proaspete.
Cate calorii au fulgii de porumb: 380 calorii punga de 500g
Cate calorii au cerealele : 365 calorii punga de 350 g
Cate calorii are un ou? 85 calorii
Cate calorii are o banana? 140 calorii
Cate calorii are un kiwi? 100 grame = 61 calorii
Cate calorii are un mar? 60 calorii
Cate calorii are apa? 0 calorii!

Ideea să cumperi pastile de îngrășare, este de domeniul nebuniei!

| MMihai a răspuns:

Eu cumpăr de la alimentara de lângă casă ciocolată Africana și Laura, la 2, 2 lei /100 de grame, și am o burtă mare și aș fii în stare să mănânc și 2 kg zilnic.
Nu fac asta și din lipsă de bani și pentru că m-aș îngrășa ca un porc!

Pastilele de îngrășare, să le consume oamenii nebuni!

| MMihai a răspuns:

Îți voi scrie o poveste reală.

Când eram studenți, studenții din anii mici căutau să de împrietenească din interes, cu studenți din anii mai mari.

Eram în anul 2 și am cunoscut o fată Camelia, care era în anul 1 .

I-am spus că i-ar sta mai bine dacă ar fi mai slabă.
Camelia mi-a spus că mi-o prezintă pe Luiza , la care nu se uită mici dracu că este femeia șnur și că Luiza ar vrea să își înceapă viața sexuală, dar că nu există amatori pentru așa ceva.

Luiza avea cam 1.73 și era ca o coadă de mătură.

Luiza povestise în cămin, că fusese în vacanța de iarnă, undeva în Moldova, să caute o unitate militară la care era un băiat și copii din zonă , când au văzut-o au zis "dă-i Doamne schiuri că bețe are ".( bețele erau picioarele Luizei).

Luiza era disperată datorită felului cum arăta.

Fiind un nesimțit i-am spus Luizei, care atunci era încă virgină, că nu m-ar deranja să fac sex cu ea, dar că nu îmi trebuie o nevastă vacă ca ea, că numai o vacă proastă ca noaptea, poate să povestească chestia cu bețele, și că asta probează că este prostă ca noaptea.

Că principial nu aș vrea să mă încurc cu o proastă ca ea, dar că dacă ține ea neapărat pot să o fac, dacă nu ar știi nimeni de relația noastră. etc.
I-am explicat Luizei că își va găsii un bărbat cu care să facă sex , cu condiția să se controleze, ce spune și cui spune.

Că nu este cazul să se sperie pentru cum arată, că trupul unei femei se tot modifică, până pe la 30 de ani.

Luiza mi-a spus că eu sunt prost ca noaptea că o virgină nu își începe viața sexuală, cu un bărbat pe care îl vede prima dată în viața ei,( cu toate că noi doi ne știam destul de bine de la cantină și eu o poreclisem vrăbiuță, că mânca aidoma unei vrăbiuțe.)
Că pentru a face sex împreună ar trebui să ne cunoaștem cât de cât mai bine și dacă eu nu vreau să fiu văzut cu ea, acceptă să ne petrecem niște nopți împreună, cu condiția să nu vreau să fac sex cu ea, până nu îmi cere ea imperativ, de mai multe ori asta, în zile diferite asta, și nu în condiții de excitare.

După ce ne-am petrecut mai multe nopți împreună , am priceput că Luiza nu era așa proastă cum am crezut-o eu inițial, ci numai copilăroasă.

Luiza a supralicitat, când i-am spus că nu este așa proastă cum am crezut-o inițial. Și ea a spus că este dispusă să facă sex cu mine, dacă o vreau de nevastă.

M-am văzut cu Camelia, care iar mi-a vorbit de Luiza și mi-a spus că Luiza ș-a găsit un individ, care nu îi place teribil, dar că s-a învățat cu el, și că e nezdravănă la cap, că se gândește la un copil, foarte urgent, că se gândea, că după o eventuală, sarcină se va face grasă și frumoasă, asta în condițiile în care individul respectiv i-a explicat că nu are rost să se gândească la căsătorie, că ei doi ar putea să fie nepotriviți la pat unul cu altul și că o asemenea treabă ar face fără sens căsătoria.etc.
Eu i-am spus Luizei că este nebună dacă se gândește la o sarcină în anul 1 de facultate și că cu asemenea gânduri, nu se poate vorbi să avem viață sexuală împreună.
Că eu nu sunt pregătit în anul 2-3 de facultate, să am copii.

Luiza în anii următori fără să facă chiar nimic special, a început să se îngrașe.
După ce Luiza a aflat că m-am logodit cu Camelia, ea m-a căutat și m-a întrebat dacă vreau să rămân cu Camelia și i-am spus că sunt cu ea și apoi ea ș-a căutat un individ.
Ultima dată m-am văzut cu Luiza, la câteva luni după ce a terminat ea anul 5.
Luiza mi-a mulțumit că am oprit-o să facă ceva, ca să se îngrașe, și că i-am spus, că în timp organismul ei, fără nici o intervenție exterioară, își va găsii o stare de echilibru.
Peste niște ani m-am văzut cu o verișoară de-a Luizei și am întrebat-o ce mai face Luiza. Mi-a spus că ele 2 s-au certat și că Luiza a divorțat , dar nu a vrut să vorbească despre Luiza.
Nu știu nimic despre Luiza .
Ți-am povestit despre Luiza ca un exemplu concret că nefăcând nimic, după un timp, cândva, organismul tău își va găsii fără nimic special, un echilibru necesar.
Tu ai 15-16 ani și ești în creștere încă, Luiza era ca o coadă de mătură la 19-20 de ani și pe la 24-25 arăta foarte bine, fără să facă nimic special.
Ți-am scris despre Luiza că era o persoană reală, care nu se gândise la pastile de îngrășare.
Luiza a început să se îngrașe fiind virgină.
De fapt eu și Luiza ne știam bine de la cantină.
Luiza era o fetiță alintată care nu mânca aia și nu mânca aia.
Când eu i-am spus că mă cheamă Mihai, Luiza a mințit că o
cheamă Mihaela.
Eu mâncasem de multe ori cu ea la masă.
Eu îi dădeam din carnea mea și ea îmi dădea din ciorba și din garnitura ei.
Luiza până să fie cât de cât prietenă cu mine, mânca , ca și o vrabie, că ea voia și trebuia, să facă mofturi la mâncare, ca o fetiță alintată. Eu am obligat-o, să își mănânce, toată porția de mâncare.
Luiza când venea la mine, aducea și porția ei și porția mea de seară, și de fapt le mânca ea.
Fiind prietenă cu mine, s-a învățat să mănânce mai mult, și să nu mai facă mofturi la mâncare.
În timpul facultății eu mâncam foarte mult și tot eram f slab.

Evident că te deranjează că la 1,63 ai 38 de kg.
Ce să faci :
să nu faci mofturi la mâncare,
să mesteci bine, și
eventual să mănânci alimente cu aport caloric mai mare.
Să mănânci mai mult seara.
Dacă în timp de niște luni nu te îngrași de loc, trebuie să vezi care poate să fie cauza.
Deci dacă în următoarele luni, nu este nimic, cu toate că mesteci bine, șamd. trebuie să faci niște controale de stomac, de funcționare a intestinelor, în principal a intestinului subțire unde se absoarbe hrana, și eventual al funcționării glandelor endocrine: pancreas, ficat, hipofiză, tiroidă ,etc.
Chiar dacă vei afla că este vorba de o secreție prea puternică a glandei tiroide, atunci să nu te grăbești să ei medicamente, decât după ce consulți mai mulți medici.
Camelia avea probleme cu tiroida și tiroida ei secreta ceva prea puțin și trebuia să ia medicamente, și era grasă.
Mama ei avea o problemă inversă și era f slabă.
Eu am obligat-o pe Camelia să taie medicația la jumătate , dar să consume regulat acele medicamente , consumând regulat medicamentele , nu când își aducea ea aminte se simțea destul de bine.
Eu am avut un văr cu 13-14 ani mai mare, pe care nu l-au acceptat să își facă serviciul militar, din cauza unui tratament endocrinologic incorect / greșit .
Greșelile în domeniul endocrinologic, pot avea urmări foarte rele.
A face niște analize este una și a urma un tratament este alta.
Știu că este deranjant să fie diferența de 15 kg în raport de înălțime , dar eu am aproape certitudinea că corpul tău își va găsii starea de echilibru necesară.
Asta nu exclude să faci niște analize , dar una sunt analizele și alta este tratamentul.

| Anamaria10101010 a răspuns (pentru MMihai):

Doamne fereste

| Anamaria10101010 a răspuns (pentru MMihai):

Cum sa inventezi ceva atat de penibil? Nu am auzit in viata mea ceva atat de penibil? mai bine ii spuneai pe scurt ca trebuie sa manance decat sa spui asemea tampenii fereasca D-zeu ce oameni

| uNICKu a răspuns:

Mai recomandat e sa consulti un medic ginecolog sa iti recomande anticonceptionale in maxim 3 luni "pui" cel putin 5 kg pe tine, verificat de prietena mea si inca o vecina, prietena mea sa ingrasat 5 kg iar vecina 8 kg depinde de metabolism, de aceea e rcomandat sa consulti un doctor, pentru ca nu toate anticonceptionalele au aceasta proprietate

| RuxiiRawrr a răspuns:

Aoualeu! Doamne stai linistita,poate n-ai pofta de mancare, incearca sa ai un program regulat.Si eu ma confrunt cu asta, mai bine slaba decat o batoza acum sincer.Manaca si tu mai mult, fructe si legume.O sa urmaresc intrebarea si daca e o sa-ti dau un raspuns mai bun, dar acum nu prea am timp.

| Anamaria1234567 a răspuns:

Peritol 2 pastilutze pe zi (dimineata si seara), Calciu-Magneziu-Zinc de la Walmark 2 pastiutze pe zi, Si calciu cu D3 o pastiutza pe zi, plus mancare multa. La mine a functionat, in 2 luni am pus 9 kg pe care nu le-am dat inapoi. Tratamentul l-am tinut cam 3 luni. Dar mancam destul de mult. Aveam 46 kg, si am ajuns la 55. Sunt foarte multumita. Am 2 luni de cand nu mai iau nici-o pastila si pot sa spun ca am ramas la 55 kg. Stiu ca nu sunt bune aceste pastile. Dar cand vezi ca toata lumea rade de tine ca esti prea slaba, incerci orice. Mie personal nu mi-a afectat nimic acele pastile. Ma simt foarte bine. Hainele stau bine pe mine, si acum pot iesi si eu pe strada mandra happy

| Miriamtamara a răspuns (pentru Anamaria1234567):

Buna as vrea sa. Imi spui si mie te rog ce ai folosit?

Răspuns utilizator avertizat
| vmmro a răspuns:

Salutare,
Mergi la un nutritionist Herbalife. Au cateva programe exceptionale de corectare a greutatii in ambele sensuri (sus/jos) folosind o alimentatie echilibrata din punct de vedere proteic. Daca vrei mai multe detalii despre Herbailfe ma poti contacta.

| louistomlinson a răspuns:

Mananca!

| felda a răspuns:

As vrea sa stiu daca chiar ai incercat ceva ca si eu as vrea sa incerc tu ce ai incercact? a mers ceva

| Catalina_Dobrogeanu_1993 a răspuns:

Nu esti slaba asa am fost si eu si am zis ca sunt slaba si cu timpul am inceput sa ma ingras.Asta e alegerea ta. Daca vrei sa te ingrasi sau nu.