| ShirinaAmalia a întrebat:

Cine mă poate lamuri și pe mine... Este normal la 16 ani sa mai ai acele "pietre" in sâni nu mă doare la atingere sau ceva doar că se simt daca apeși un pic mai tare. Și ce se va întâmpla cu acele pietre vor dispărea mai târziu? Daca le am înseamnă că sânii mei încă sunt in creștere? Mulțumesc anticipat:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista mai multe cauze ale formarii nodulilor din sani. Majoritatea dintre ele sunt inofensive, insa uneori printre ele pot fi si unele periculoase. Principala cauza/motiv al formarii nodulilor din sani il reprezinta dezechilibrele hormonale, anumite traumatisme/lovituri, sau tesut tumoral nedefinit ori chisturi care reprezinta cea mai frecventa cauza a nodulilor mamari. Au forma rotunda, continut lichid, consistenta elastica. Desi majoritatea nodulilor existenti in unul sau in ambii sana, adica 9 din 10, sunt noduli benigni adica inofensivi, de fiecare data atunci cand se constata existenta unui nodul acesta ar trebui să fie evaluat de catre un medic senolog specialist, sau de catre medicul ginecolog, pentru a exclude sau a stabili un diagnostic de cancer. In timp nodulii mamari pot sa dispara sau din contra sa evolueze. Daca constati ca nodulul depistat persista sa existe, sau isi schimba marimea trebuie sa te prezinti la medic pentru a evalua starea sanilor. Sanatate!

| ShirinaAmalia explică (pentru corbulalbrosu):

Nu cred că sunt noduli, se simte că o piatră dar nu foarte tare și e rotunda, are forma sânilor mei

| Freya1 a răspuns:

Din cate stiu daca simti "pietre, umflaturi "etc la sani ai o boala.Nu stiu exact la ce te referi si eu spre exemplu nu am avut asa ceva.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca au legatura cu dezvoltarea bustului. Acele umflaturi/noduli benigni au probabil o cauza hormonala si ar fi indicat sa ceri parerea unui medic endocrinolog. Nu inseamna neaparat ca ai o problema serioasa de sanatate si nu trebuie sa te panichezi. Multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca nu ai reușit sa te faci înțeleasă. Tu te referi la "pietrele" care se formează când încep sa se dezvolte sânii, nu? Dacă e vorba de asta, nu este nicio problema ca încă le ai. Cred ca sânii tai, încă se dezvolta. Și nu este obligatoriu ca să dispară cu timpul. Se înmoaie dar nu neapărat dispare. Eu de exemplu, am aproape 30 de ani și încă am acea "piatra" doar ca nu mai doare deloc și sigur nu mai e asa tare ca la început. Sigur, cred ca atunci când vei deveni mama, se va înmuia acea textura a sanului.

| cauzasinucideriioamenilor a răspuns:

Da e ceva normal, vor disparea mai tarziu, nu iti fa griji