| anonim_4396 a întrebat:

Cineva sufera de cefalee? Pe mine ma ia durerea de cap daca fac urmatoarele:
-ascult muzica la casti
-ridic un pic volumul muzicii
-zgaltai capul sau daca sar
-daca ma machiez si stau foarte aproape de oglinda
-daca tip sau ma enervez
-daca stau cu capul in jos pentru cateva secunde
-daca vorbesc indelung
-daca ma uit la un film si volumul e ridicat
-daca ma uit la filme culcata pe o parte
-de la lumina soarelui puternica
-daca alerg
-daca rad mult
Cateodata,ma ia o durere ciudata de la gat pana la frunte,prin creier pe partea stanga-pare un nerv,ca un cui care imi trage de creier. De ce zic ca trage? Pentru ca atunci cand ma rasucesc spre partea dreapta,mai ia o durere absurda si mi se pare ca imi trage de creier si cat dureaza durerea nu reusesc sa mai gandesc clar.
Sincer, e normal? Tot ceea ce fac imi da dureri de cap! Doctorul mi-a zis ca am un anumit tip de cefalee dar eu vreau sa stiu daca mai e cineva ca mine. Am facut o encefalograma acum 2 ani si mi-au zis ca e totul ok,dar ca am sinuzita(stiam deja). M-am tratat si pentru vreo cateva luni a fost totul ok, dar apoi au revenit durerile. Cineva trece prin ce trec eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"-daca ma machiez si stau foarte aproape de oglinda
-de la lumina soarelui puternica"
Astea ar spune ca aveti ceva cu ochii. Poate nici nu va dati seama. Faceti un control.
Sint persoane care fac cefalee pe fond zgomotos. Cred ca asta tine de neurologie. La fel si efortul. Daca doar la putin efort apar durerile, nu este deloc bine.
Da, sinuzita da mari si urite dureri de cap. In functie de localizare, poate sa doara ceafa, timplele, ochii, etc.

| Simona8807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,cred si eu ca am ceva la ochi cu toate ca vad foarte bine si de la distanta si din apropiere. Singurul care imi poate raspunde e doctorul, stiu. Vroiam doar sa stiu daca cineva trece prin astea si stie ce e.

4 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Asta e spondiloza cervicala, se trateaza doar cu gimnastica medicala

| facepalmlol a răspuns:

Fa mai multe controale la mai multi medici!

| Simona8807 a răspuns (pentru facepalmlol):

Pana acum nu am mai putut face nimic din lipsa banilor. Dar cum pot, o sa fac mai multe controale. Mersi mult! happy