| DavidCLD a întrebat:

Constipație plus hemoroizi!
Buna dimineața. Ma confrunt cu o mare problema.
Am 4 zile de când nu am mai făcut treaba mare, cauza fiind frica de defecare grea.
Am hemoroizi, simt nevoia continua sa fac, ma pun pe tron, insa renunț repede, cauza fiind ca e mult prea tare si doare îngrozitor.
Țin sa precizez ca simt nevoia sa fac, iar atunci când da sa iasă, pun degetul si simt cat de mare si de tare este.
Ma ia cu frisoane de cate ori da sa iasă fecalele, insa de frica si din cauza durerii deoarece sunt prea tari, ma forțez sa intre la loc.
Ajutati-ma va rog cu un remediu rapid ca sa înmoi aceste fecale tari, deoarece o sa se instaleze frica si mai mult, si mi-e sa nu se întâmple altele.
Țin sa precizez ca sunt in Germania, iar lucrul acesta este un obstacol cu medicii.
Vroiam sa amestec tot felul de lichide pentru a face diaree, in speranța ca se vor înmuia fecalele, dar nu stiu exact cum funcționează, si mi-e sa nu ma stric la stomac, sa fiu nevoit sa ies urgent la toaleta, fecalele sa rămână tot tari, si atunci sa vezi distracție. Va rog mult ajutati-ma.
Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| munteanuionvictor a răspuns:

Du-te în baie și stai în cada cu apa caldă. O să-ți dai drumul după scurt timp (15-20 minute). Te rog trimite-mi răspuns după.

5 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Du-te la spital, nu incerca sa faci tot felul de remdii acasa...

Si ce daca esti in Germania? Daca nu stii limba, vorbeste in engleza, cei de acolo sigur vor stii engleza, daca nu, foloseste google translate sa le explici cat mai bine situatii in care te afli.

| Bitzer a răspuns:

Ceai din coaja de cruşin: o lingura de coaja maruntita la 250 ml apa, fierbi 10 minute, apoi il bei caldut. Isi face efectul in mai putin de 4 ore si este NATURAL. 1-2 cani pe zi sunt suficiente. Sanatate!

| DavidCLD explică (pentru Bitzer):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Chiar si acum ma plimb prin camera abtinandu-ma sa nu ma duc la toaleta, cu toate ca simt nevoia.
Sa înțeleg ca acel ceai va înmuia fecalele tari?

| Bitzer a răspuns (pentru DavidCLD):

Bea ceaiul cu incredere, asa cum am scris, nu mai mult de 1-2 cani pe zi. Continua s-o faci timp de o saptamana. Pentru inceput, poti baga si un supozitor Dulcolax, ca sa ajute local. Oricum, este foarte necesara o vizita la un medic specialist, care iti va spune ce tip de alimentatie ai nevoie. Sanatate maxima!

| DavidCLD explică:

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.
Am reușit in felul următor:
M-am așezat in cada in poziția naturala, ca atunci când eram mici si făceam pe campuri happy
Am luat furtunul de la dus, am setat apa sa fie calie, si am ținut apa sa atingă rectul.
Am făcut un fel de masaj circular in zona rectului, iar la un moment dat și-a dat drumul singur.
M-am spălat bine dupa, si am dat si cu crema de hemoroizi.
Am început o dieta pentru colon.
Țin sa precizez ca am făcut toate acestea înainte de a vedea răspunsul domnului munteanuionvictor, insa i-am oferit panglica deoarece a fost răspunsul care m-ar fi ajutat.
Ceaiul de crușin nu l-am folosit deoarece nu este recomandat celor care suferă de hemoroizi.
Va mulțumesc din suflet tuturor.
Sănătate maxima!