| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am cifozastraight face. Tare as vrea sa merg la un doctor insa mama nu e de acord cu asta.Azi cand probam uniforma tipa la mine sa stau dreapta(ma simteam ingrozitor), zicea ca nici nu-mi dau interesul.Am cautat pe TPU intrebari,am gasit si exercitii pentru asta, dorm fara perna insa nimic sad.La noi in oras nu este niciun doctor ortoped.CUM SA O CONVING SA MA DUCA LA UN DOCTOR ORTOPED? Daca trebuie sa port corset nu am voie sa fac sport? Cum va arata un corset? E cineva care poarta corset?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Am avut aceasta problema.
Iubito esti in crestere, trebuie sa mergi NEAPARAT la un ortoped.
Cu siguranta ai nevoie de corset si gimnastica medicala.
Eu doar asa am reusit sa ma "repar" cat de cat.
Te pup!

| xDxDxDxDxD a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat timp ai purtat corsetul?

| anonim_4396 explică (pentru xDxDxDxDxD):

Buna!
Aproximativ un an cam asa.
Te pup!

| xDxDxDxDxD a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult.Deocamdata vot big grin
Funda dupa ce ii conving sa ma duca big grin

| xDxDxDxDxD a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca ceva big grin si te las
Cum arata corsetul? E dintr-un material tare?

| anonim_4396 explică (pentru xDxDxDxDxD):

Buna!
Din cate imi aduc eu aminte, parca ceva de genul am avut:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Sanatate multa!
Te pup!

| xDxDxDxDxD a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc big grin!

13 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Nu e ceva de ignorat. De ce nu vrea sa mearga cu tine la doctor?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Şi eu am cifoză.Am 16 ani. Am fost prima dată la medic în ianuarie anul acesta şi mi s-a recomandat gimnastică medicală.Am făcut gimnastică medicală o lună şi apoi mi s-a spus că îmi trebuie corset, că fără el nu îmi va trece şi pe care va trebui să îl port un an. De opt luni fac gimnastică medicală şi port corsetul zilnic, săptămâna trecută am fost la control, şi se văd ceva rezultate dar nu foarte mari.Mi-a spus medicul că va trebui să port corsetul încă un an.Aşa că nu mai aştepta, fă tot posibilul şi fugi cât mai repede la un medic. Fă gimnastică cât mai multă să nu ajungi la corset, că e teroare. Eu nu am putut să îl port la şcoală pentru că.pur şi simplu, m-am distrus psihic. Acum trec pe a 11-a. Nu e deloc uşor să trăieşti într-o 'cutie', toţi ceilalţi să te privească ca pe un om ...bolnav şi să se ferească toţi de tine. Pentru că da, aşa e mentalitatea celorlalţi. Corsetul e dintr-un plastic tare, în jos vine până pe fund, se vede prin jeanşi, şi sus de asemenea se vede prin orice fel de bluze. Uite, exact aşa arată un corset pentru cifoză :
http://www.ortoprofil.ro/......et-cheneau
Du-te cât mai repede la medic, nu e o joacă! Şi scuze că răspund aşa târziu.

| vangaelis a răspuns:

Ce mama ai sa fie asa indiferenta si total opusa mersului la control? Vorbeste cu tatal tau. sau du-te singura.

| xDxDxDxDxD a răspuns (pentru vangaelis):

Doar in unele momente e asa
Am sa incerc sa vorbesc cu tata, singura nu am cum sa merg.Am 14 ani si e foarte mult de mers pana acolo.

| vangaelis a răspuns (pentru xDxDxDxDxD):

Mai bine... oricum multa sanatate si sper sa nu fie ceva neplacut

| xDxDxDxDxD a răspuns (pentru vangaelis):

Multumesc!