| goth123 a întrebat:

Cred ca sunt in iad de aproape 2 ani.
Imi aduc aminte ca odata nu am dormit o saptamana, am facut baie si am inchis ochii sperand ca nu o sa adorm ci doar o sa ma odihnesc. Nu imi amintesc sa fi iesit din cada.
Acum lucrurile se intampla exact cum nu vreau eu. Nu suport sa arat batrana, cand aveam 14 ani (atunci aveam cand probabil am murit) nu imi zicea nimeni doamna, imi ziceau domnisoara. Acum toti strainii imi zic doamna si imi vorbesc cu dumneavoastra, cineva mi-a spus ca arat de parca am mai mult de 40 de ani, un prieten mai mare cu 1 an si jumatate mi-a spus ca lumea crede ca sunt mama lui. Alt lucru este ca nu imi place sa fac nimic. Orice as face mi se pare plictisitor. Nici macar muzica nu ma mai face sa simt. Inainte iubeam muzica. Unul dintre cele mai mari cosmare ale mele era (si este) sa nu pot simti nimic pozitiv si sa nu imi mai placa muzica. Exact ce mi se intampla acum. Acum nici nu ma mai pot relaxa, nu mai pot dormi, nimic care ma face sa simt placere. Medicamentele nu ma ajuta. Am incercat melatonina sa vad daca functioneaza si daca ma face sa imi fie somn, dar nu a mers. Iau in fiecare seara cate o pastila de melatonina dar degeaba, nici nu stiu de ce mai iau, poate inca mai am speranta. Cum pot sa nu ma simt in iad cand nu imi place nimic? Nu stiam la ce cateogie sa o pun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cred ca sunt in iad de aproape 2 ani"

și mai spuneau unii că nu putem comunica cu morții...

| Floridori a răspuns:

Arati mai batrana din cauza lipsei de somn si a obiceiurilor nesanatoase.
Nu stiu ce anume a declansat aceste stari, dar trebuie mai intai sa cauti cauza pentru a remedia efectele.
Dupa ce ai gasit cauza (poate fi pur si simplu o faza a adolescentei, dar chiar si asta are un punct de pornire si un motiv care a dat startul), atunci poti lucra la ea.
In paralel, poti face si exercitii de relaxare si meditatie inainte de a dormi. Poti face exercitii de autohipnoza.
Incearca sa mananci sanatos.Si cand spun asta nu ma refer la peste fiert cu salata verde in fiecare zi.Ma refer la mancare gatita in casa, ma refer la faptul ca ai putea reduce consumul de cofeina (daca este cazul- atentie ca nu doar cafeaua contine cofeina!), bauturi acidulate si daca fumezi, atunci evident, tigarile.
Fa plimbari mai dese prin natura.Un parc, o gradina, un loc unde sa poti respira aer curat.Da-le plamanilor aer curat si creierului putina liniste. Poti face si sport.
Daca incerci sa iti faci o rutina dupa ceea ce am scris mai sus si in decursul a aproximativ doua luni de zile nu observi ameliorari, ai putea incerca sa mergi la un psihoterapeut.
Daca totusi, tulburarile de somn se datoreaza unor cauze neurologice sau psihice si nu psihologice, atunci va trebui sa mergi la medicul psihiatru pentru tratament.Momentan inca esti in perioada adolescentei si poti incerca metode alternative. Daca peste 1-2 ani nu vei vedea rezultate, doar atunci te sfatuiesc sa mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sa te obișnuiești cu noua ta casa, iadullaughing fa rai din ce ai

| Mopmop a răspuns:

Ai mesaj in privat. O zi buna iti doresc!