| Skarr a întrebat:

Cred ca sunt racit. Sau alergic desi nu am la ce si nu cred ca am alergie la ceva. Adica ieri m-a durut gatul. Azi mi-a curs nasul. Am stranutat de cateva ori. Si acum imi curg lacrimi de vreo 20 min. Poate sa-ti curga lacrimi de la raceala? Nu mi s-a mai intamplat. Si eu racesc destul de rar. Adica odata pe an maxim

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie o gripa banala, sau un virus.
Tine sub observatie simptomele, stai in casa si izoleaza-te complet, ca in caz de este covid, sa nu imbolnavesti familia.
Durerile de gat nu tin de alergii, iar cursul nasului si a lacrimilor sunt simptome comune, la gripa, raceala, alergie sau chiar o infectie virala.
Stai in casa, bea ceai cald si mananca supa de pui sau de zarzavat, ia cate 1 paracetamol la 8 ore si 5-10 grame de Vitamina C pe zi (cate 2 grame la fiecare 3 ore).
Daca starea ta de sanatate se complica, facand febra sau neputand sa respiri, sunati imediat la salvare!
Insanatosire grabnica!

| WhiteLife a răspuns:

Daca crezi ca este alergie, roaga pe cineva sa mearga la farmacie sa ia niste Aerius. Daca te simti mai bine in 2-3 zile, e clar alergie; daca nu se simt imbunatatiri inseamna ca este o raceala. In aceasta perioada este bine sa te auto-izolezi daca esti racit; stai acasa pana iti trece ai roaga pe cineva sa iti ia tratament, sau suna la medicul de familie pentru o prescriptie.

| Daniel323 a răspuns:

Esti alergic la Covid